• rozwiń
  • WIG20 2147.66 -0.57%
  • WIG30 2429.99 -0.54%
  • WIG 56589.13 -0.54%
  • sWIG80 11473.98 +0.24%
  • mWIG40 3597.66 -0.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:43

Dostosuj

Kolejni wiceministrowie odchodzą z rządu

Morawiecki o nagrodach dla ministrów: swoją przeznaczyłem na cele charytatywne Odtwórz: Morawiecki o nagrodach dla ministrów: swoją przeznaczyłem na cele charytatywne
Morawiecki o nagrodach dla ministrów: swoją przeznaczyłem na cele charytatywne "Źródło: TVN24BiS /"

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Wiesława Janczyka ze stanowiska wiceministra finansów - poinformował w środę resort. Dymisję z zajmowanego stanowiska złożyła też wiceminister edukacji Marzenna Drab.

Wiesław Janczyk pracował w resorcie finansów od 2016 roku. Odpowiadał m.in. za kwestie akcyzy, podatków lokalnych, sektorowych i od gier, a także związane z rachunkowością i rewizją finansową. Jego dymisję resort ogłosił w komunikacie.

Dymisję Drab potwierdziła z kolei rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. Jako przyczynę odejścia podała powody osobiste. Drab, urzędniczka samorządowa, była wicewojewoda kujawsko-pomorska i posłanka na Sejm VI kadencji, była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej od listopada 2015 roku. W MEN odpowiadała m.in. za sprawy międzynarodowe.

Ostrowska pytana, który z wiceministrów przejmie obowiązki Drab odpowiedziała, że decyzję w tej sprawie podejmie szefowa resortu - minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że premier Mateusz Morawiecki oprócz dymisji Janczyka i Drab przyjął w ciągu ostatniego tygodnia również dymisje wiceministrów: Dariusza Rogowskiego (Ministerstwo Sportu i Turystyki) i Justyny Skrzydło (Ministerstwo Infrastruktury).

Jako pierwsze informacje o tych czterech dymisjach podało radio RMF FM.

Odchudzanie rządu

Premier Morawiecki przyjął na początku ubiegłego tygodnia dymisje 17 zz ponad 90 wiceministrów i zapowiedział wówczas ogłoszenie kilku kolejnych odejść z rządu w ciągu dwóch tygodni.

Według źródeł PAP zbliżonych do rządu, zdymisjonowani w ciągu ostatniego tygodnia wiceministrowie to ostatnia większa grupa osób, natomiast w dalszej kolejności mogą mieć miejsce jedynie pojedyncze zmiany.

Wcześniej szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

Warto jednak podkreślić, że część wiceministrów, po dymisji, dalej pracuje dla rządu - mają tylko inne stanowisko.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane