• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Jest ratunek dla klientów upadających biur podróży. Sprawdź, co się zmieni

Jest ratunek dla klientów upadających biur podróży. Sprawdź, co się zmieni
Foto: commons.wikimedia.org/ (CC BY 3.0)/ Marc Ryckaert (MJJR) Foto: Marszałkowie województw są odpowiedzialni za sprowadzenie do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży

Marszałkowie województw są odpowiedzialni za sprowadzenie do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży - stanowi znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o usługach turystycznych.

Za nowelą opowiedziało się 284 posłów, 141 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Znowelizowane przepisy jednoznacznie wskazują marszałka województwa lub wyznaczoną przez niego jednostkę jako organ prowadzący działania związane z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, jeżeli organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu. Celem noweli było usunięcie wątpliwości interpretacyjnych co do zadań marszałka w tym zakresie.

Bo przepisy były złe

Na konieczność zmian w prawie wskazywała m.in. NIK, oceniając, że dotychczasowe przepisy były nieprecyzyjne.

Problem narósł w 2012 r., kiedy niewypłacalność ogłosiło 15 biur podróży, m.in. z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. Okazało się wtedy, że gwarancje biur podróży były za małe i brakowało pieniędzy na sprowadzenie Polaków do kraju. Marszałkowie tych trzech województw założyli brakujące kwoty z budżetów swoich regionów i zwrócili się do wojewodów, jako organu administracji rządowej, o zwrot kosztów. We wszystkich trzech przypadkach uzyskali odpowiedź odmowną, a powodem był brak podstawy prawnej. Sprawy trafiły do sądów.

W piątek Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zakładała, że koszty związane ze sprowadzeniem turystów są pokrywane do wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej biura, a gdyby gwarancja okazała się niewystarczająca, to marszałek województwa może wystąpić o dodatkowe środki z rezerwy ogólnej Rady Ministrów. Poprawka uzyskała akceptację komisji sportu, ale przeciwny jej był rząd. Ostatecznie proponowany przez PiS zapis nie znalazł się w noweli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane