• rozwiń

Magierowski o wcześniejszych emeryturach: to sprawa delikatna

Rząd nie zajmie się dziś prezydenckim projektem emerytalnym Odtwórz: Rząd nie zajmie się dziś prezydenckim projektem emerytalnym
Foto: Shutterstock Foto: Andrzej Duda wyraża nadzieję, że prace nad projektem nowego prawa zostaną zakończone jeszcze w tym roku | Video: Rząd nie zajmie się dziś prezydenckim projektem emerytalnym

Wbrew zapowiedziom rząd nie zajmie się w tym tygodniu prezydenckim projektem w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Zakłada on powrót do przechodzenia na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat - mężczyzn.

Jak poinformował Marek Magierowski, rzecznik prezydenta, Andrzej Duda wyraża nadzieję, że prace nad projektem nowego prawa zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

- Pan prezydent wielokrotnie mówił o tym, że oczekuje, że prace nad ustawą, którą zgłosił do Sejmu, zostaną przyspieszone - mówi rzecznik prezydenta. -  Rząd musi się bardzo dokładnie przyjrzeć się temu projektowi, prace też zapewne potrwają. To sprawa delikatna, ale bardzo ważna - podkreślił Magierowski.

Wcześniejsza emerytura

W  środę premier Beata Szydło zapowiadała, że rząd zajmie się opinią do projektu w tym tygodniu. Podkreślała, że Komitet Stały Rady Ministrów udzielił projektowi pozytywnej rekomendacji, ale dopiero po posiedzeniu rządu będzie można powiedzieć, jaka jest ostateczna opinia.

- W tej chwili moim celem, moim założeniem jest to, żebyśmy do końca roku przyjęli ustawę zmieniającą wiek emerytalny; tak jak się do tego zobowiązaliśmy - mówiła premier.

Jednak Ministerstwo Finansów chce wprowadzić, obok wieku, drugie kryterium przy przechodzeniu na emeryturę - staż pracy. Dla kobiet miałoby być to 35 lat dla kobiet, zaś 40 lat dla mężczyzn.

Obniżenie wieku

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił dzisiaj na popołudniowym briefingu prasowym, że stanowisko rządu dotyczące obniżenia wieku emerytalnego "będzie rozpatrywane prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu rządu". - Stanowisko zostało przygotowane przez Komitet Stały Rady Ministrów i jest pozytywne - przypomniał.

Jak dodał "należy doprecyzować pewne niuanse i uściślić pewne formalności". - Zależy nam na tym, aby ten dokument był naprawdę rzetelnie przygotowany. To jest wielka reforma, bardzo ważna społecznie i wyczekiwana. W związku z tym chcemy, żeby ten dokument był bardzo szczegółowy i dokładnie przeanalizowany - podkreślił rzecznik rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lubin333
A cóż to takiego się stało , że pan notariusz pana prezesa zmienił zdanie. Jeszcze nie tak dawno mówił ,,nie słuchajcie ich nie jest prawdą , że nie można przywrócić wieku emerytalnego,, nagle kłamstwo stało się prawdą?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dynia85
Dlaczego "ubieracie" informację o emeryturach w zdjęcie kobiet, które dawno sa na emeryturach, albo i tak ich to nie dotyczy. Przecież te panie na zdjęciu na pewno, bez żadnych wątpliwości skończyły juz nie tylko 60, ale również 65 lat???
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane