• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Szydło: Belka naszym kandydatem na szefa EBOiR. Jest już oficjalne zgłoszenie

Szydło: Belka naszym kandydatem na szefa EBOiR. Trwają zakulisowe rozmowy Odtwórz: Szydło: Belka naszym kandydatem na szefa EBOiR. Trwają zakulisowe rozmowy
Foto: Premier Beata Szydło potwierdziła, że prof. Marek Belka będzie kandydatem rządu na szefa EBOiR | Video: Szydło: Belka naszym kandydatem na szefa EBOiR. Trwają zakulisowe rozmowy

Kandydatura Marka Belki na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju została oficjalnie zgłoszona, wiceminister finansów Leszek Skiba podpisał odpowiednie dokumenty w tej sprawie - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów.

Leszek Skiba jest przedstawicielem Polski w Radzie Gubernatorów EBOR, więc z tego tytułu złożył podpis pod kandydaturą Belki. Oznacza to oficjalnie zgłoszenie prezesa NBP na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

"Zgłaszamy go oficjalnie"

W czwartek premier Beata Szydło potwierdziła, że obecny prezes NBP Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

- Mamy czas do 11 marca na zgłoszenie oficjalnej kandydatury pana profesora Belki (na szefa EBOR). Oczywiście zawsze w takich wyborach na ważne stanowiska trwają zakulisowe rozmowy i toczą się też rozmowy dyplomatyczne. Powiedziałam w jednym z wywiadów prasowych, że Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu i zgłaszamy go oficjalnie - odpowiedziała premier pytana na konferencji prasowej, czy Belka jest oficjalnym kandydatem rządu na szefa EBOiR.

Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W lipcu wygasa z kolei kadencja obecnego szefa EBOiR Sumy Chakrabartiego.

Mechanizm wyboru

Zgodnie obowiązującą procedurą gubernatorzy banku otrzymali pismo od przewodniczącego Rady Gubernatorów, ministra gospodarki i finansów Włoch - Pier Carlo Padoana, informujące o możliwości zgłaszania kandydatur na stanowisko prezesa EBOiR. Nominacje wraz z cv kandydatów powinny zostać przekazane do sekretarza generalnego EBOR w terminie do 11 marca 2016 roku przez gubernatora lub wicegubernatora.

Nominowany kandydat musi m.in. pochodzić z kraju członkowskiego EBOiR, posiadać właściwe kwalifikacje i doświadczenie do pełnienia tej funkcji oraz - w przypadku wyboru - przestrzegać obowiązującego w banku kodeksu postępowania (Code of Conduct). Nominowani kandydaci będą poproszeni o przedstawienie w formie pisemnej ich wizji banku (do 11 kwietnia 2016 r.), a do 10 maja 2016 r. Rada Gubernatorów przeprowadzi rozmowy z kandydatami.

Co to jest EBOiR?

EBOiR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu w Centralnej i Wschodniej Europie po zakończeniu zimnej wojny. Udziałowcami EBOiR są 64 państwa oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

Poszczególne państwa są reprezentowane w banku poprzez Radę Gubernatorów, w których ich przedstawicielem jest minister finansów lub gospodarki.

Bieżącym zarządzaniem bankiem zajmuje się Rada Dyrektorów EBOiR. Przedstawicielami Polski w Radzie Dyrektorów byli kolejno: Jan Winiecki (od kwietnia 1991 do listopada 1993), Jan Krzysztof Bielecki (od grudnia 1993 do września 2003), Tadeusz Syryjczyk (od października 2003 do lutego 2007), Kazimierz Marcinkiewicz (od marca 2007 do maja 2008) oraz Krystyna Gawlikowska-Hueckel (od czerwca 2008 do sierpnia 2011). Obecnie funkcję tę sprawuje Zbigniew Hockuba. Dodatkowo w latach 2001-2004 wiceprezesem EBOiR była Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AntyKonus
Najlepiej dla Belki jakby nic nie robili i broń boże nie próbowali coś załatwić bo tylko zrażą ostatnich którzy pamiętają go jako fachowca w czasie rządów PO
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane