• rozwiń
  • WIG20 2195.82 -0.42%
  • WIG30 2496.47 -0.38%
  • WIG 58102.35 -0.33%
  • sWIG80 11592.23 -0.32%
  • mWIG40 3815.79 -0.12%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:15

Dostosuj

Nowy podatek i pomoc dla frankowiczów. Belka: to przepis na kryzys bankowy

Nowy podatek i pomoc dla frankowiczów. Belka: to przepis na kryzys bankowy Odtwórz: Nowy podatek i pomoc dla frankowiczów. Belka: to przepis na kryzys bankowy
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Prof. Marek Belka jest prezesem Narodowego Banku Polskiego | Video: Nowy podatek i pomoc dla frankowiczów. Belka: to przepis na kryzys bankowy

Ta ustawa jest dla budżetu wyjątkowo paskudna, bo prowadzi do istotnego osłabienia systemu bankowego z bardzo poważnymi konsekwencjami dla gospodarki - mówił o ewentualnej pomocy dla frankowiczów w TVN24 Biznes i Świat prof. Marek Belka. - Nowy podatek banki przełkną, ale to plus inne obciążenia, plus ustawa frankowa, to przepis na kryzys bankowy - dodał szef Narodowego Banku Polskiego.

Zdaniem prof. Marka Belki prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej jest "wyjątkowo paskudny dla budżetu". - Uważam, że nie ma potrzeby społecznej dla takiej ustawy – wyjaśnił.

- Prowadzi to do istotnego osłabienia systemu bankowego z bardzo poważnymi konsekwencjami dla gospodarki. Nowy podatek banki przełkną, ale to plus inne obciążenia, plus ustawa frankowa, to przepis na kryzys bankowy - powiedział prof. Marek Belka i dodał, że jedyne co może doradzić ministrowi finansów to, aby jak najdłużej przedłużał analizy nad tym projektem.

- Bo to jest po prostu zło. Konsekwencje mogą być bardzo istotne. Spora część banków, na ogół polskich, poniesie olbrzymie straty, za które my wszyscy zapłacimy bezpośrednio, ale i pośrednio poprzez obniżoną akcję kredytową, zdestabilizowanie gospodarki. Nie ma potrzeby społecznej, bo jest bardzo niska liczba niespłacanych kredytów - stwierdził prof. Marek Belka.

Zdaniem szefa NBP nie należy w taki sposób rozwiązywać problemu kredytów walutowych.

- Na pewno nie w taki sposób, aby ludziom na ogół posiadającym wyższe dochody niż przeciętnie, którym się żyje na ogół lepiej niż przeciętnie Polakom, którzy na ogół spłacają te kredyty bezproblemowo - powiedział prof. Belka.

Prof. Belka uważa, że "banki nabroiły sobie i nam wszystkim ze spreadami". - Mieliśmy do czynienia z sytuacją, że w sposób nieuregulowany umową banki zmieniały wysokość spreadów, czy określały wysokość spreadów, czyli określały kurs kupna i sprzedaży walut. To tutaj frankowicze mają punkt zaczepienia i być może będzie to powód do wypłaty rekompensaty, która zmniejszałaby kredyt - stwierdził prof. Belka.

Budżet na 2016

Prezes Narodowego Banku Polskiego w wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat przypomniał też, że Rada Polityki Pieniężnej jednomyślnie przyjęła opinię o projekcie budżetu na rok 2016.

- To bardzo ciekawy dokument, który pokazuje wyzwania stojące przed polską polityką gospodarczą i budżetową w najbliższym czasie. Budżet na 2016 rok jest, jak mówił minister finansów Paweł Szałamacha, "ogarnięty". Minister stanął przed wyzwaniem zaabsorbowania w budżecie kosztów ustawy programu Rodzina 500 Plus - mówił Belka.

- A cóż uczynił? Uwzględnił wpływy z podatku bankowego, od handlu detalicznego oraz skorzystał z tego, że przetarg na częstotliwości LTE nie wypalił w roku 2015, więc te przychody zostały na przyszły rok. W ten sposób budżet się zamknął. W tym budżecie nie uwzględniono wzrostu ściągalności podatków - wyjaśnił prof. Marek Belka i dodał, że wpływy z LTE, czyli 9 mld złotych, to przychód jednorazowy.

- A więc trzeba znaleźć (pieniądze - red.) w roku przyszłym zarówno na program Rodzina 500 Plus, jak i ewentualne inne propozycje wydatkowe. Z szacunkiem wyrażam się o budżecie na 2016, ale bardzo trudne problemy stoją przed nami w kolejnym okresie - dodał prof. Belka.

Obniżony rating

Prezes NBP przyznał, że był bardzo zaskoczony, że S&P obniżając rating Polski w opinii "poszła tak szeroko", pisząc o potencjalnych zagrożeniach dla niezależności instytucji państwowych, w tym NBP. Belka podkreślił, że on sam zawsze jest wrażliwy na to, co dzieje się wokół banku centralnego.

- W okresie około wyborczym mieliśmy trochę wypowiedzi frywolnych, nieskoordynowanych na temat NBP. One ucichły. Ja w swoich licznych, niemal codziennych kontaktach z ministrem Pawłem Szałamachą i wicepremierem Mateuszem Morawieckim nie słyszałem jakiejkolwiek sugestii o zmianie mandatu NBP, czy konieczności działań niekonwencjonalnych - powiedział prof. Marek Belka i dodał, że "serdecznie dziękuje wszystkim agencjom za troskę o NBP".

- Jeżeli są jakiekolwiek wypowiedzi, które wydawałyby mi się groźne z punktu widzenia NBP, to wysoce krytycznie je komentuje. (…) Wypowiadam się na temat jednej instytucji, czyli NBP i ewentualnych zagrożeń co do jego niezależności. W tej sprawie wypowiadam się zdecydowanie - dodał.

Chiny zagrożeniem?

Prezes NBP odniósł się również do dzisiejszych danych dotyczących wzrostu gospodarczego Chin, który jest najniższy od 25 lat. Ocenił, że to zagrożenie dla całej światowej gospodarki.

- Zaczynają pojawiać się opinie, że Chiny czeka twarde lądowanie, bo to, że tempo wzrostu gospodarczego w Chinach się obniża jest normalne i właściwe. Natomiast Chiny mają przed sobą kilka istotnych problemów wewnętrznych, tj. zastąpienie obecnego modelu wzrostu opartego na eksporcie na model w większym stopniu oparty na konsumpcji wewnętrznej. Po drugie gospodarka Chin jest mocno przeinwestowana i wielkim wyzwaniem dla władz jest to, aby poprawić jakość inwestowania - mówił prof. Belka.

Co ze stopami?

Pytany czy w Polsce należy spodziewać się obniżenia stóp procentowych, bo polska waluta i ceny spadają, a zerowe stopy procentowe obowiązują np. w Czechach, które muszą bronić wartości swojej waluty, prof. Belka odpowiedział żartując, że "Czechy są już częścią gospodarki Bawarii".

- Czyli najlepszej części gospodarki Niemieckiej. My, niestety w dalszym ciągu jesteśmy gdzieś na granicy między światem rozwiniętym, stabilnym a światem krajów wschodzących rynków. To znaczy, że nasza waluta jest bardziej podatna wahania. W takiej sytuacji jak dzisiaj nawet nie wspominałbym o obniżce stóp, bo nie chcemy, żeby nam się złoty sypnął  - powiedział prof. Belka.

Cała rozmowa z prof. Markiem Belką, prezesem Narodowego Banku Polskiego:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (18)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
murzicz
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SLAWEK193
Panie Belka. Ja uważam, że Pana " największe osiągnięcie to podatek Belki". Kosztuje tylko ciułaczy tych "na czarną godzinę". Niech Pan się cieszy tym "osiągnięciem" do końca swojego życia. Niech Pan się tym chwali swoim wnukom, jeżeli Pan je posiada.Pozdrawiam. S.R.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnnaAbramczewska
Splacamy kredyt we frankach na emigracji. W tym roku znacznie wzrósł czynsz za wynajmowane przez nas tutaj mieszkanie. Raty kredytu coraz wyższe. Nie wiem czy nasz domowy budżet to przetrwa. Nie obchodzi mnie jak poradzą sobie z tym banki. Tak samo jak mój bank nie obchodzi jak ja sobie dam radę.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
LanaKo
Tak to jest jak do rządzenia krajem zabierają się dyletanci. Lekcja jaką zapłacą Polacy będzie okrutna, najbardziej zapłacą jak zawsze najbiedniejsi i klasa średnia.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
maciej_markiewicz
Narzekacie i narzekacie, a każdy z Was ma przynajmniej jeden rachunek bankowy, co drugi ma kredyt w banku nieważne na co. Jeśli powsadzacie bankowców do pierdla to gdzie będziecie trzymać "pieniondze"? (celowy błąd)
Gdzie i jak będziecie wykonywać rozliczenia?

Przestańcie narzekać i do roboty!
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
esteraa
A co ma mówić bankowiec, któremu kasy mniej wpłynie hahah Jesteście bogatsi niż wszyscy Polacy razem wzięci. Niech wam "spółki matki" pomogą, do których od lat odprowadzaliście nasze pieniądze. Żeby to jeszcze obcokrajowiec, ale jak może Polak Polsce .....
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tedi7_1
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane