• rozwiń

Aktywa rezerwowe Polski wyniosły 90,6 mld euro. To rekord

Aktywa rezerwowe Polski wyniosły 90,6 mld euro. To rekord Odtwórz: Aktywa rezerwowe Polski wyniosły 90,6 mld euro. To rekord
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wyniosły w marcu 90,6 mld euro, a w przeliczeniu na dolary 97,1 mld | Video: Aktywa rezerwowe Polski wyniosły 90,6 mld euro. To rekord

Na koniec marca 2015 roku, aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wyniosły 90,6 mld euro, a w przeliczeniu na dolary 97,1 mld - wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez NBP.

Poziom rezerw wyrażony w euro był o 3,7 mld euro wyższy niż na koniec lutego i wynosił 90,6 mld euro - najwięcej w historii. Stan rezerw wyrażony w dolarach był niższy, bowiem według najnowszych danych wynosił 97,1 mld dol. wobec 97,5 mld dol. miesiąc wcześniej. To z kolei najmniej od stycznia 2011 r.

Inwestycje

Do jednych z głównych zadań Narodowego Banku Polski należy zarządzanie rezerwami dewizowymi, przez dbanie o o maksymalizowanie ich zyskowności. Priorytetem pozostaje jednak przy tym ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Jak czytamy na stronie polskiego banku centralnego, NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
warfol
Artykuł nie wyjaśnia przyczyny. Prawdopodobnie chodzi o skutek wzrostu kursu dolara w stosunku do euro. Część rezerw deponowana w USD zwiększyła tym samym swoją wartość w stosunku do euro. Jeżeli tak, to nie ma czym się chwalić.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane