• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wiceminister złożył rezygnację. W tle kwestia refundacji leków

Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają Odtwórz: Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają
Leki na telefon. Rząd testuje e-recepty, pacjenci... nie korzystają "Źródło: Fakty TVN"

Wiceszef resortu zdrowia profesor Marcin Czech zrezygnował w ubiegłym tygodniu z pełnionej funkcji. "Gazeta Wyborcza" zwróciła uwagę, że dymisja zbiega się w czasie ze śledztwem prokuratury w sprawie możliwych nieprawidłowości przy refundacji leków.

O rezygnacji wiceministra w piątkowym komunikacie informowało ministerstwo zdrowia. "Marcin Czech zrezygnował z funkcji podsekretarza stanu z powodów zdrowotnych. W ostatnim okresie przebywał w szpitalu i na zwolnieniu lekarskim" - wyjaśniono.

Minister Marcin Czech pracował w ministerstwie zdrowia od lipca 2017 roku i odpowiadał za obszary leków i farmacji oraz współpracy międzynarodowej.

Resort poinformował w komunikacie, że były wiceminister stworzył przyjętą we wrześniu ubiegłego roku przez rząd "Politykę lekową państwa". Dokument o charakterze strategicznym określa priorytety działań rządu w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022.

Czech w ramach zarządzania refundacją leków przygotował m.in. obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. listę refundacyjną, która – jak stwierdziło Ministerstwo Zdrowia – jest największym obwieszczeniem refundacyjnym od czasu wejścia w życie ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Śledztwo

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" zwróciła uwagę, że sprawa rezygnacji zbiegła się w czasie z "decyzją Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która 14 stycznia wszczęła śledztwo w sprawie możliwej korupcji przy wydawaniu decyzji o refundacji leków".

Dziennik twierdzi, że dotarł do dokumentów, z których wynika, że resort sam proponował jednemu z koncernów farmaceutycznych podniesienie ceny jednego z jej leków.

Wcześniejszym medialnym doniesieniom o rzekomych nieprawidłowościach w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji MZ poświęcone były obrady sejmowej komisji zdrowia na początku stycznia.

- Żaden organ lub sąd nie stwierdził, by doszło do naruszenia prawa przy procedowania wniosków refundacyjnych dotyczących leków – wskazywał wówczas Czech. Z kolei Bartosz Arłukowicz (PO-KO) zapowiedział na komisji wniosek o wotum nieufności wobec szefa resortu Łukasza Szumowskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane