• rozwiń

Mandatami w piratów drogowych. Będzie nowy, surowszy taryfikator

Ciężkie czasy dla piratów drogowych Odtwórz: Ciężkie czasy dla piratów drogowych
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: MSWiA chce, by policja skuteczniej walczyła z kierowcami, którzy nic nie robią sobie z przepisów | Video: Ciężkie czasy dla piratów drogowych

Będzie nowy taryfikator drogowy, a w nim kilka znaczących nowości. Policja punktami i karami jeszcze bardziej ma ukrócić beztroskie wyczyny piratów drogowych. Kierowcy już się burzą i mówią o uprzykrzaniu życia. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

MSWiA chce, by policja skuteczniej walczyła z kierowcami, którzy nic nie robią sobie z przepisów. Resort szykuje nowy taryfikator. - Nadchodzą trudne czasy dla piratów drogowych, dlatego, że system punktów karnych zostanie zaostrzony - zapowiada insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Nowości w taryfikatorze

Kierowca, który zaparkuje nielegalnie na kopercie dostanie już nie pięć, a siedem punktów karnych.

Nowością są też punkty karne za jazdę po pasach i chodniku. Od nowego roku kierowca za taki wyczyn ma dostać pięć punktów. Do tej pory w takim przypadku nie karano punktami w ogóle.

Rewolucję czekają też drogi wewnętrzne. Dziś za doprowadzenie w takim miejscu np. do stłuczki, kierowca nie dostaje ani jednego punktu. Od stycznia, policja dopisze do jego konta sześć punktów.

Więcej punktów karnych dostaną też kierowcy przyłapani na niezapięciu pasów, jeździe bez kasku i na niezatrzymaniu się na stopie. Nowością są też punkty karne za wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

- Zostanie troszeczkę przykręcona śrubka tym kierowcom, którzy jeżdżą szybko, brawurowo - wyjaśnia insp. Konkolewski.

"Bat finansowy nie jest już aż tak groźny"

Policja jest pewna, że punkty karne są skuteczne, ponieważ to ich, a nie mandatów kierowcy boją się najbardziej. - Społeczeństwo wzbogaca się i ten bat finansowy nie jest już aż tak groźny - ocenia z kolei Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Na razie ani punkty karne, ani mandaty za bardzo nie odstraszają wielu piratów drogowych. Dzisiaj najwyższy przewidziany w taryfikatorze mandat wynosi 500 zł.  - Mandaty karne w Polsce są jedne z najniższych, które obowiązują praktycznie w całej Unii Europejskiej. Myślę, że najwyższy czas, żeby zastanowić się nad zmianami również w tym obszarze - ocenił insp. Konkolewski.

Politycy nad zaostrzeniem kar zastanawiali się już nie raz. Jednak żaden rząd od 19 lat nie miał odwagi podwyższyć mandatów, być może w obawie o utratę swojego mandatu na Wiejskiej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane