• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

"Mama 4 plus". Ale tata minus

Minister Rafalska o tym, kto otrzyma "matczyne" emerytury Odtwórz: Minister Rafalska o tym, kto otrzyma "matczyne" emerytury
Minister Rafalska o tym, kto otrzyma "matczyne" emerytury "Źródło: tvn24"

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu, że zapisy w projekcie ustawy o świadczeniu dla rodziców czwórki dzieci "Mama 4 plus" naruszają prawa ojców.

Według rzecznika "uzależniają bowiem prawo ojca czwórki dzieci do świadczenia od tego, czy matka jego dzieci zmarła lub je porzuciła". Ojcu przysługiwałoby ono wyłącznie w sytuacji, gdy nie może skorzystać z niego matka.

Przeczytaj też: 500 plus nie dla wszystkich samotnych rodziców. Ministerstwo tłumaczy

"Takie ukształtowanie prawa ojca do świadczenia może nasuwać wątpliwości co zgodności z art. 33 Konstytucji" - zauważa Bodnar w piśmie do marszałka Sejmu. Art.33 Konstytucji mówi o zasadzie równości kobiet i mężczyzn.

W komunikacie RPO czytamy, że zapisy wynikają z założenia, iż "świadczenie w pierwszej kolejności należy się matce", a wynika to "z przyjęcia tradycyjnego modelu rodziny, w którym to kobieta zajmuje się przede wszystkim wychowywaniem dzieci". Rzecznik dodaje też, że "przepis projektowanej ustawy wprowadza nierówność w prawach i obowiązkach rodziców dziecka".

Ponad 800 mln zł w budżecie

W Sejmie trwa własnie pierwsze czytanie projektu o tak zwanych matczynych emeryturach.

Świadczenie w ramach programu "Mama 4 plus" będą mogły się ubiegać osoby, które nie mają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r. Według szacunków MRPiPS z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

W budżecie państwa na 2019 r. na program "Mama 4 plus" zagwarantowano około 801,3 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane