• rozwiń
  • WIG20 2160.11 -0.63%
  • WIG30 2450.45 -0.55%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:11

Dostosuj

Matczyne emerytury otrzymuje już kilkadziesiąt tysięcy osób

Minister Rafalska o tym, kto otrzyma "matczyne" emerytury Odtwórz: Minister Rafalska o tym, kto otrzyma "matczyne" emerytury
Minister Rafalska o tym, kto otrzyma "matczyne" emerytury "Źródło: tvn24"

Świadczenie uzupełniające Mama 4 plus, czyli tak zwane matczyne emerytury, trafiło już do ponad 48,7 tysiąca osób – poinformował w czwartek resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło do tej pory 56,2 tysiąca wniosków o przyznanie świadczenia.

Zgodnie z obowiązującym od 1 marca programem Mama 4 plus osoby, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, mają prawo do świadczenia w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1100 zł brutto.

Świadczenie przyznaje na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wnioski do ZUS

Według najnowszych danych, przekazanych w czwartek przez ministerstwo rodziny i pracy, do ZUS wpłynęło już ponad 56,2 tys. wniosków o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego Mama 4 plus.

"Wśród ubiegających się o tzw. matczyną emeryturę największą grupę wiekową, liczącą ponad 41,9 tys., stanowią osoby między 60. a 69. rokiem" – wskazała cytowana w komunikacie resortu szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Zaznaczyła, że dwa wnioski o dodatek złożyły również osoby, które skończyły 99 lat.Minister Borys-Szopa poinformowała, że od początku obowiązywania programu przyznanych zostało ok. 48,7 tys. świadczeń. Wsparcie w pełnej wysokości 1100 zł brutto otrzymuje 17,6 tys. osób, a do ponad 31,1 tys. osób trafia świadczenie dopełniające.

Największą liczbę wniosków zarejestrowano w Gdańsku (3,6 tys.). Na drugim miejscu uplasował się Rzeszów (2,7 tys. złożonych wniosków), a na trzecim Rybnik, w którym złożono 2,4 tys. podań. W stolicy łącznie przyjęto ponad 1,2 tys. zgłoszeń.

Mama 4 plus

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4 plus to program dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci i nie mają prawa nawet do najniższego świadczenia emerytalnego lub otrzymują je w niższej wysokości. Na świadczenie uzupełniające w budżecie państwa zarezerwowano w tym roku ponad 801 mln zł.

O świadczenie w ramach programu Mama 4 plus mogą się ubiegać matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga dzieci.

Świadczenie nie przysługuje osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył jej władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci (np. ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności). Prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wnioskujący osiągnął wiek emerytalny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane