• rozwiń

Następna szansa dopiero za rok. Tysiące przedsiębiorców zapłacą niższe składki

Adam Abramowicz o małym ZUS Odtwórz: Adam Abramowicz o małym ZUS
Adam Abramowicz o małym ZUS

Mamy około 130 tysięcy zgłoszeń do małego ZUS, ale liczba ta może wzrosnąć - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. We wtorek upłynął termin rejestracji małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 roku.

Szefowa resortu zaznaczyła, że ta statystyka dotyczy zgłoszeń zebranych do wtorkowego wieczora.

"Rozważamy nowelizację"

8 stycznia minął termin rejestracji małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r. - wyjaśniło ministerstwo przedsiębiorczości i technlogii (MPiT). Termin ten wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13).

Właściciele małych firm, którzy chcą płacić preferencyjne składki ZUS, ale nie złożyli wniosku do wtorku, będą mogli to zrobić dopiero za rok.

- Ostateczna liczba zgłoszeń może wzrosnąć, ponieważ przedsiębiorcy mogli składać wnioski zarówno drogą elektroniczną, jak i papierową - wyjaśniła w środę minister Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że uzupełnienia będzie można składać najprawdopodobniej do końca stycznia. - To, na co umówiliśmy się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, to jest duża elastyczność, jeśli chodzi o uzupełnianie tych wniosków. Sądzę, że wszyscy, którzy byli zainteresowani mieli szanse te wnioski złożyć - podkreśliła.

Na pytanie o termin rejestracji małego ZUS w przyszłym roku Emilewicz odpowiedziała: - Rozmawialiśmy wczoraj o tym na Radzie Ministrów. Rozważamy nowelizację (ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - red.), po to, by ewentualnie od przyszłego roku wydłużyć termin składania tych wniosków.

Mały ZUS

Z małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1,2 tys. zł miesięcznie.

Rozwiązanie to sprawi, że w kieszeniach przedsiębiorców - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - pozostanie prawie 5,4 mld zł w ciągu 10 lat.

Według szacunków MPiT z nowych przepisów miało skorzystać blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Deklarację o korzystaniu z małego ZUS można złożyć raz w danym roku - przypomina MPiT. Wynika to z tego, że kryteria pozwalające korzystać z nowej ulgi odnoszą się do wysokości przychodów za rok ubiegły. "Przychody z poprzedniego roku stanowią zatem kryterium uprawniające do korzystania z małego ZUS-u" - zaznacza resort.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane