• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Małgorzata Zaleska kandydatką na szefa GPW

Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska pokieruje warszawską giełdą Odtwórz: Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska pokieruje warszawską giełdą
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska pokieruje warszawską giełdą | Video: Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska pokieruje warszawską giełdą

Profesor Małgorzata Zaleska, była członkini zarządu NBP i wykładowca akademicki, to kandydatka na prezesa zarządu warszawskiej giełdy. - Bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa tak, aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji - powiedziała Zaleska.

Kandydaturę Zaleskiej przedstawił w czwartek szef MSP Dawid Jackiewicz. - Przyszedł czas, by wyprowadzić giełdę na spokojnie wody - powiedział minister. Dodał, że Zaleska od 20 lat związana jest z rynkiem finansowym i miała już możliwość uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa.

Zaszczyt i wyzwanie

- W moim przekonaniu kierowanie jedna z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce jest zaszczytem i wyzwaniem. Roli Giełdy Papierów Wartościowych nie sposób przecenić, bez giełdy rynek kapitałowy w zasadzie nie może funkcjonować  - powiedziała Zaleska.

- Jestem świadoma ogromnej roli giełdy, ale także jestem świadoma wyzwań jakie stoją przed polskim rynkiem kapitałowym. Dla jego dalszego rozwoju potrzebna jest m.in. współpraca i wsłuchanie się w głos osób reprezentujących środowisko rynku kapitałowego - dodała.

Podkreśliła, że "bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa tak, aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji".  - Dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększani świadomości powinno być priorytetem prezesa jak i całego zarządu GPW  - zaznaczyła.

Wykształcenie

Prof. Zaleska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 1995 r. ukończyła Study Course in Economic Policy oraz Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii. Jest też absolwentką Podyplomowego Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Stopnie i tytuł naukowy prof. Zaleska uzyskała odpowiednio: w 1997 r. - stopień doktora nauk ekonomicznych, w 2000 r. - stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii - finansów i bankowości, w 2004 r. - tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. W 2006 r. została awansowana na stanowisko profesora zwyczajnego SGH.

Profesor Małgorzata Zaleska jest autorką ponad 350 pozycji naukowych i popularno - naukowych, przede wszystkim na temat sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemu gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków.

Doświadczenie

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2000-2002 członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2005-2006 była ekspertem ministra edukacji narodowej i sportu.

W latach 2007-2009 była Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2008-2009 także członkiem zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącą Grupy Badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

3 sierpnia 2009 została powołana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stanowisko członka zarządu NBP. Jej kadencja wygasła w 2015 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane