• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dopłata do rachunku za prąd. Rządowy program nie tylko dla zwykłego Kowalskiego

Karolina Baca-Pogorzelska o podwyżkach cen prądu Odtwórz: Karolina Baca-Pogorzelska o podwyżkach cen prądu
Karolina Baca-Pogorzelska o podwyżkach cen prądu "Źródło: TVN24 BiS"

Nie tylko zwykli klienci indywidualni, ale także małe i średnie firmy mają otrzymać rekompensaty w związku z podwyżkami cen prądu. Jednak z wyłączeniem tych przedsiębiorstw, które podpisały długookresowe umowy przed wystąpieniem wzrostu cen energii elektrycznej w hurcie ze stałą, niską ceną - poinformowało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Równolegle do prac nad rekompensatami dla gospodarstw domowych trwają prace nad wprowadzeniem rekompensat dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ze względu na fakt, że małe i średnie przedsiębiorstwa przyłączone są głównie do sieci niskich napięć, program rekompensat będzie dotyczył tych odbiorców, którzy są podłączeni właśnie do sieci niskich napięć" - napisano.

"Rekompensata nie będzie dotyczyła odbiorców, którzy podpisali długookresowe umowy przed wystąpieniem wzrostu cen energii elektrycznej w hurcie ze stałą, niską ceną" - dodano.

Wsparcie dla gospodarstw domowych

Wcześniej, we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że wszystkie gospodarstwa domowe otrzymają rekompensaty w wys. 100 proc. za wzrost cen energii.

O tym, że koncerny energetyczne chcą podnieść ceny prądu nawet o 30 proc. informował "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na nieoficjalne informacje (spółki nie komentują złożonych do Urzędu Regulacji Energetyki wniosków taryfowych).

- Koszt rekompensat podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych szacujemy na znacząco ponad 1 mld zł, a na kilka miliardów uwzględniając małe i średnie firmy - mówił w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski w radiu Wnet.

- To dotyczy kwot dla obywateli przekraczających znacznie 1 mld zł, a jeślibyśmy małe i średnie przedsiębiorstwa w to wprowadzili, to kilka miliardów - powiedział minister pytany o koszt rekompensat dla budżetu.

Czy będzie zgoda UE?

Minister pytany, czy Unia Europejska zgodzi się na rekompensaty podwyżek cen prądu odpowiedział:

- To jest wielkość pomocy publicznej dla obywateli, a pomoc dla obywateli w poszczególnych państwach nie jest regulowana przepisami Unii Europejskiej, dlatego też nie musimy tego notyfikować - powiedział minister.

Tchórzewski informował wcześniej, że środki na rekompensaty podwyżek cen prądu będą ujęte w budżecie państwa.

Skąd pieniądze?

Kolejną kwestią jest źródło sfinansowania rządowego pomysłu na rekompensaty. Dziennik "Rzeczpospolita" informowała, że z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, wynika, że pieniądze na rekompensaty pochodziłyby ze zwiększonych wpływów budżetu z tytułu uprawnień do emisji CO2 - ponoszą je zakłady przemysłowe, w tym producenci energii.

Według doniesień mediów tylko w tym roku budżet państwa z tego tytułu może zyskać pięć miliardów złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kubat
Jak można tak kpić z Polaków. Dopłata za prąd................ a kto "dopłaci" za wszystkie podwyżki cen pozostałych towarów i usług, których wytwarzanie jest powiązane z ceną prądu. Piekarz, masarz czy motorniczy tramwaju dołożą ze swojej kieszeni????????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane