• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Macierewicz: MON i inne resorty są celami działań "fabryk trolli"

Premier Beata Szydło o cyberbezpieczeństwie Odtwórz: Premier Beata Szydło o cyberbezpieczeństwie
Premier Beata Szydło o cyberbezpieczeństwie "Źródło: TVN24 BiS"

Według Antoniego Macierewicza istnieją narzędzia, które pozwalają z łatwością "zainfekować" dezinformacją całe społeczeństwo. - Na te narzędzia składają się całe fabryki, jeżeli tak można to powiedzieć, trolli oraz boty. Grupy osób prowadzą na masową skalę operacje informacyjne, czy lepiej powiedzieć, dezinformacyjne, zaplanowane m.in. przez rosyjski wywiad - stwierdził szef MON.

- Ministerstwo obrony narodowej i inne resorty w Polsce są celami działań "fabryk trolli", prowadzących działania dezinformacyjne nieomal każdego dnia - powiedział minister Antoni Macierewicz w poniedziałek podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Krakowie.

Jak dodał, te grupy osób są w mediach społecznościowych wspierane przez boty, czyli "programy dystrybuujące wcześniej przygotowany przekaz".

Częste ataki

Według Macierewicza, bot nie jest samodzielny, a służy jedynie do zwiększenia skutecznego oddziaływania dezinformacji.

- W niedalekiej przeszłości wielokrotnie widzieliśmy, jak w ten właśnie sposób, Rosjanie są w stanie albo dążą do wpływania na procesy wyborcze w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech a także ostatnio w Katalonii - ocenił minister obrony.

- W naszym kraju MON, ale także inne resorty są celami działań fabryk trolli i botnetu nieomal każdego dnia - podkreślił Macierewicz. Zdaniem szefa resortu obrony narodowej, infekując internet fałszywymi wiadomościami można manipulować całymi społeczeństwami.

- Włamując się na strony internetowe i infekując je fałszywymi przekazami - fake news - można manipulować całymi społeczeństwami. Warto sobie uświadomić i pamiętać, że nasz główny przeciwnik uczynił z informacji właśnie jedną ze swoich najważniejszych broni i każdego dnia próbuje kształtować nasze umysły i postawy według własnych potrzeb - powiedział Macierewicz.

Wojska cybernetyczne

Przypomniał, że NATO uznała cyberprzestrzeń za obszar działań wojennych. Dodał, że MON podjął decyzję o utworzeniu wojsk cybernetycznych. Podkreślił, że wszystkie te działania są koordynowane z premier Beatą Szydło, w ścisłym kontakcie z prezydenckim BBN.

Minister przypomniał także ataki między innymi na systemy energetyczne USA, Ukrainy i Irlandii, przypisywane rosyjskim i północnokoreańskim hakerom. - Ataki na infrastrukturę krytyczną są już dosyć dobrze zanalizowane i powszechnie przyjęte do wiadomości jako ważne zagrożenie, inaczej jest troszeczkę w relacji między atakami cybernetycznymi a sferą informacyjną - powiedział.

Według Macierewicza "podczas nielegalnego referendum w Katalonii rosyjscy hakerzy pomogli organizatorom tego referendum przełamać blokady na system głosowania przez internet założone przez rząd hiszpański".

- Te wszystkie przypadki to nie są indywidualne działania hakerów komputerowych, to są działania które wymagają złożonego procesu organizacji, aktywnego wsparcia państw, które stoją za tymi atakami - powiedział. - Rządy coraz częściej muszą podejmować działania związane ze swoim bezpieczeństwie w tej sferze - dodał, podając przykład administracji USA, która postanowiła zrezygnować z oprogramowania firmy Kaspersky.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Słodkie zaciśnięte usteczka się nie mylą.Mój organizm, to fabryka i to bardzo skomplikowana. Tak bardzo, że wytwarza i szerzy idee całkiem odmienne od oczekiwanych. Niestety, łatwo ją (tę fabrykę) popsuć. Tego zaś ministru, bohaterowi wojny w czasie pokoju, nie życzę.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane