• rozwiń

Macierewicz: tworzymy największą grupę stoczniową nad Bałtykiem

Antoni Macierewicz i Mateusz Morawiecki w Szczecinie Odtwórz: Antoni Macierewicz i Mateusz Morawiecki w Szczecinie
Foto: PAP/Marcin Bielecki | Video: tvn24 Foto: Antoni Macierewicz podczas uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pamiątkową tablicą przy bramie głównej Stoczni Szczecińskiej | Video: Antoni Macierewicz i Mateusz Morawiecki w Szczecinie

Dzięki umowie dotyczącej zakupu Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars tworzymy największą nad Bałtykiem i jedną z największych w Europie grupę stoczniową - powiedział w poniedziałek w Szczecinie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Powstaje w ten sposób największa na Bałtyku i jedna z największych w Europie grup stoczniowych. To jest symbol, pokazanie, z jakim planem zaczynany odbudowę Stoczni Szczecińskiej, poprzez stworzenie takiej największej grupy stoczniowej na Bałtyku - powiedział szef MON.

"Wielka szansa"

Ocenił, że umowa zakupu stoczni przez Fundusz Inwestycyjny Mars "daje wielką szansę", iż Stocznia Szczecińska uruchomi też "potencjał budowy obiektów wojskowych".

- Zapewniam, iż Ministerstwo Obrony Narodowej jest żywotnie zainteresowane jak najszybszym uruchomieniem tej stoczni (...). Mamy bardzo wielkie zobowiązania wobec bezpieczeństwa państwa, wobec bezpieczeństwa na Bałtyku, wobec bezpieczeństwa Polaków - podkreślił minister.

Szef MON przypomniał, że ministerstwo zamierza zamówić okręty podwodne (program o kryptonimie Orka), okręty patrolowe (Czapla), okręty obrony wybrzeża (Miecznik) oraz niszczyciele min (Kormoran II; pierwszy okręt wybudowała stocznia w Gdyni).

Początek odbudowy branży

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wyjaśniał dzisiaj w Szczecinie, że ustawa stoczniowa, która weszła w życie w tym roku, daje ogromne szanse na budowę nowych, kompletnych jednostek. - To jest nasz cel zasadniczy - podkreślił.Zwrócił uwagę na konsolidację branży w obszarze jednego funduszu inwestycyjnego, który będzie w stanie pod kątem finansowym i organizacyjnym przystąpić do rozpoczęcia budowy. - Tak jak zapowiadaliśmy - i dzisiaj ten termin wydaje się niezagrożony - drugi kwartał tego roku to położenie stępki pod budowę promu dla polskiego operatora, dla polskiego armatora, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. To oczywiście początek odbudowy tej branży - powiedział.

Stocznia Szczecińska

Wskazał, że zyskaliśmy potencjał finansowy. - Dzisiaj stocznia jest czysta od zobowiązań, ma ogromne możliwości finansowe i inwestycyjne oraz kredytowe; jest przygotowana pod kątem realizacji zleceń, nawet podejmując zobowiązania samodzielnie - dodał.

Zaznaczył, że to pierwszy krok, a teraz następuje "czas odbudowy, faktycznie cięcia blach, projektów i realizacji zleceń".

Rano Gróbarczyk poinformował, że Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało Stocznię Szczecińską za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars.

Wielkie marzenie wicepremiera

Z kolei wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślał, że przemysł stoczniowy i firmy branży stoczniowej będą uosabiać nowoczesne elementy naszego rozwoju gospodarczego jeszcze w tej kadencji.

Jego zdaniem w przemyśle stoczniowym jak w soczewce skupia się kilka filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: reindustrializacja, powrót do wysoko zaawansowanych technologii, do innowacyjnych firm, ale również do rozwoju zrównoważonego i do ekspansji eksportowej.

- Niech wreszcie też minie ten czas, kiedy polscy chłopcy wyjeżdżali do stoczni duńskich, norweskich czy niemieckich. Moim wielkim marzeniem jest to, żeby - poprzez odbudowę przemysłu stoczniowego, której milowy krok - wierzę - robimy właśnie dzisiaj - stamtąd nie tylko wracali polscy chłopcy (...) do swoich domów, ale również, żebyśmy byli takim rozsadnikiem myśli technologicznej, technicznej przemysłu stoczniowego. A w końcu - żeby stamtąd też przyjeżdżali do nas inżynierowie, technicy, stoczniowcy i żeby była to taka wizytówka polskiej gospodarki - mówił.

Macierewicz: Trump podkreślił, że Polska jest najbliższym sojusznikiem USA:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (18)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zieleniec
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
damianet7
można to i tak interpretować,ale rownie dobrze można powiedzieć ,że sprzedaliście niemcom stocznie za 100 mln euro wartą minimum 250 mln.a teraz bedziecie tam dla nich klepac statki
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
CzyżbyObiektywny
Nie wy tworzycie tylko fundusz założony w 2010 roku, PiS jak nikt inny umie przypisywać sobie zasługi innych, ta sama historia jak z sukcesem NATO jak zwykle zapomnieli że ustalenia były nie za ich rządów...
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zgred151
Wpierw panstwo dofinansuje stocznie , potem unia kaze zwrocic tzw "pomoc panstwowa " a to juz pojdzie z budzetu , bo przeciez nie moga odebrac od sprzedanej stoczni ale o tym juz nikt nie powie
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane