• rozwiń

Japończycy zainwestują miliony w Polsce. Powstanie 400 nowych miejsc pracy

Japończycy zainwestują miliony w Polsce. Powstanie 400 nowych miejsc pracy
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/ Mayuno Foto: Mabuchi Motor otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Mabuchi Motor, japoński producent komponentów motoryzacyjnych, otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma zainwestuje około 360 milionów złotych oraz utworzy 400 nowych miejsc pracy w podstrefie w Bochni.

Spółka Mabuchi Motor Poland wybuduje fabrykę wytwarzającą części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym niewielkie silniki elektryczne wykorzystywane do sterowania wyposażeniem. Będzie to pierwszy zakład tej firmy w Europie.

Japończycy kupili już grunt pod fabrykę - za działki o powierzchni 9,5 hektara znajdujące się w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej zapłacili ponad 8,4 mln zł brutto.

Atrakcyjny teren

Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza SSE poinformował w piątek, że w ramach wydanego właśnie zezwolenia Mabuchi zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 113 mln zł oraz utworzenie 253 nowych miejsc pracy. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, to pierwszy etap inwestycji. Docelowo firma zamierza zainwestować w Bochni około 360 mln zł.

- Nie bez powodu inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego zakładu w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Ta położona przy zjeździe z autostrady A4 podstrefa jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Małopolsce - ocenił Przybylski.

Japończycy inwestują

Japoński koncern w listopadzie zeszłego roku ogłosił swoją decyzję o wyborze Polski na miejsce swojej nowej inwestycji. Jak zaznaczył wtedy, decyzja o wybudowaniu zakładu zapadła w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na tego typu komponenty, a lokalizacja wynika z silnej pozycji Polski w handlu wewnątrzeuropejskim i niedalekiej odległości przyszłego zakładu do odbiorców.

Wartość inwestycji określono ogółem na 360 mln zł do 2023 roku. Zakład o powierzchni 26 tysięcy metrów kwadratowych powinien rozpocząć produkcję w zimie 2019 roku. Docelowe moce produkcyjne osiągnie w 2023 roku, wytwarzając około 16 mln sztuk silników rocznie. Planowane na ten rok zatrudnienie wyniesie około 400 pracowników.

Jak przypominają przedstawiciele SSE, to kolejna w ostatnim czasie inwestycja z branży motoryzacyjnej w krakowskiej strefie.

O krakowskiej strefie

W grudniu zeszłego roku grupa Valeo, francuski producent komponentów motoryzacyjnych, otrzymał zezwolenia na rozbudowę i unowocześnienie swoich dwóch fabryk na terenie Małopolski - w Skawinie (systemy chłodzenia silnika oraz wycieraczki) i Chrzanowie (lampy samochodowe). Inwestycje wyniosą ponad 420 mln zł, a zatrudnienie wrośnie tam o 250 osób.

Krakowska strefa powstała w 1997 roku. Spółka nią zarządzająca wydała w sumie ponad 210 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 miliarda złotych i 17 tysięcy nowych miejsc pracy.

Po ostatnim rozszerzeniu SSE o 159 hektarów w kwietniu tego roku, całkowity obszar SSE wynosi blisko 867 ha. Podstrefy znajdują się w 30 gminach położonych na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

 

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o inwestycji Daimlera w Polsce. Zobacz rozmowę z programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS (13.10.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane