• rozwiń
  • WIG20 2322.09 -0.09%
  • WIG30 2667.45 -0.29%
  • WIG 60474.61 -0.09%
  • sWIG80 11961.18 +0.57%
  • mWIG40 4081.82 -0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:53

Dostosuj

Coraz więcej Polaków zarabia tyle, by uznać ich za zamożnych

Polacy coraz bogatsi Odtwórz: Polacy coraz bogatsi
Polacy coraz bogatsi "Źródło: TVN24 BiS"

62 tysiące - tyle osób z majątkiem powyżej 1 miliona dolarów mieszka w naszym kraju - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Osób, które można uznać za zamożne, jest ponad milion.

Według KPMG rynek dóbr luksusowych osiągnie w tym roku poziom prawie 24 miliardów złotych.

Szczególnie istotnymi klientami dla producentów i sprzedawców luksusowych aut czy biżuterii są osoby bogate, zarabiające minimum 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie oraz bardzo bogate, z dochodami powyżej 50 tysięcy złotych brutto.

W 2017 roku niemal 195 tysiące Polaków zarabiało miesięcznie powyżej 20 tysięcy złotych brutto, z czego miesięczne dochody powyżej 50 tysięcy złotych osiągało 50 tysięcy  osób.

Polacy coraz bogatsi

Szybki wzrost gospodarczy i rosnące pensje przekładają się na dynamiczny wzrost liczby osób zamożnych, które miesięcznie zarabiają więcej niż 7 tysięcy złotych brutto. W 2017 roku mieszkało ich w Polsce już blisko 1,2 miliona, a łączny dochód brutto w tej grupie przekroczył 260 miliarda złotych.

Według szacunków KPMG w 2018 roku liczba zamożnych podatników zwiększy się do 1,3 miliona. Dla porównania 10 lat temu mieszkało w Polsce 574 tysiące osób zamożnych.

Coraz więcej jest też Polaków, których majątek netto przekroczył 1 milion dolarów. Niemal 62 tysiące osób można zaliczyć do grona najbogatszych, nazywanych HNWI (high net worth individuals).

Mapa bogactwa

Największa liczba bardzo bogatych Polaków zamieszkuje województwa mazowieckie, wielkopolskie i śląskie. W 2017 roku na Mazowszu więcej niż 1 milion złotych zarobiło prawie 6 tysięcy osób.

Dochody powyżej 50 tysięcy złotych wykazało 12 tysięcy osób z mazowieckiego, a niemal 56 tysięcy zarobiło miesięcznie więcej niż 20 tysięcy złotych brutto.

Całkowita wartość majątku zgromadzonego przez Polaków na koniec II kwartału 2017 roku wyniosła 1990 miliardów złotych.

Luksus po polsku: samochody, ubrania, zegarki

Rynek dóbr luksusowych w Polsce rośnie nieprzerwanie od lat. Największym segmentem rynku pozostają samochody marek premium oraz luksusowe. Stanowiły one 13,5 procent rejestracji wszystkich samochodów osobowych w pierwszych trzech kwartałach tego roku.

Drugi najszybciej rosnący segment to luksusowa odzież i akcesoria. Jego wartość szacowana jest na prawie 2,9 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 7,2 procent w stosunku do 2017 roku. Jednak luksusowa odzież i akcesoria stanowią zaledwie 7 procent całego rynku odzieży w Polsce – to  trzykrotnie mniej niż luksusowa odzież we Włoszech czy Francji.

Szybko rozwijającymi się segmentami rynku dóbr luksusowych są też m.in. luksusowe alkohole czy kosmetyki i perfumy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
Spoko, spoko, ja pracując zastanawiam się nad rentą socjalną, bo może bym się załapał (przynajmniej kwalifikuje się, ale zus beznogich uzdrawia, to nigdy nic nie wiadomo), bo po ciągłych podwyżkach zaczyna z miesiąca na miesiąc nie starczać...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jethro
W dzisiejszych czasach milion dolarow to nie jest duzo. W USA uwaza sie, ze spokojna emeryture mozna miec wtedy, gdy oprocz zwyklej emerytury wyplacanej przez panstwo, ma sie na konce wlasnie milion dolarow.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane