• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Luka w podatku VAT. Ministerstwo podało szacunki

Morawiecki o nowych armatach w walce z luką VAT Odtwórz: Morawiecki o nowych armatach w walce z luką VAT
Morawiecki o nowych armatach w walce z luką VAT "Źródło: tvn24"

Luka w podatku VAT w 2018 roku spadła do 12,5 procent - wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów zaprezentowanych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

"Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2018 r. luka podatkowa uległa istotnemu ograniczeniu (o 2,9 pkt. proc.), choć wciąż wynosiła ok. 25 mld zł, tj. ok. 12,5 proc. potencjalnych wpływów" - czytamy w Aktualizacji Programu Konwergencji, która jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-22.

Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT a tym, co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. Na lukę składa się szereg zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich latach w Unii Europejskiej przybrały formę tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

Wprowadzone instrumenty

"Opierając się na metodologii Komisji Europejskiej, (...) można oszacować, że w 2018 r. poprawa dochodów z VAT dzięki lepszemu przestrzeganiu przez podatników obowiązujących regulacji (...) wyniosła 5,7 mld zł (a w okresie 2016-18 - 21,1 mld zł). Potwierdza to, że wprowadzone instrumenty dotyczące walki z praktykami o charakterze przestępczym w podatku VAT oraz inne działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przyniosły wymierne efekty" - napisano w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Według MF porównanie relacji dochodów podatkowych do PKB z lat 2008 i 2018 i poziom luki VAT wciąż wskazują na potencjał do poprawy ściągalności podatków. Zaznaczono, że jest on jednak "istotnie" niższy, w szczególności w przypadku podatku VAT.

"Prognozuje się, że w 2020 r. z uwagi na: wprowadzenie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności w konkretnych branżach, bardzo dobre rezultaty dotychczas wdrożonych działań nakierowanych na ograniczenie luki w podatku VAT, dalszy rozwój automatycznych narzędzi weryfikujących i zaawansowanych metod analitycznych – zwiększających skuteczność kontroli podatkowych, luka podatkowa w VAT zostanie ograniczona o 6 mld 840 mln zł" - informuje ministerstwo.

WIĘCEJ O AKTUALIZACJI PROGRAMU KONWERGENCJI >>>

Luka VAT według CASE

Na początku marca Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych podało, że według tzw. szybkiego szacunku luka w VAT w Polsce spadła z 14,7 proc. w 2017 r. do 7,2 proc. w 2018 r. "To oznacza, że w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z 36,9 miliardów złotych w 2016 r. do 13,8 miliardów złotych w 2018 r. (spadek aż o 13,6 punktu procentowego)" - napisano w komunikacie CASE.

Zauważono, że tak szybki spadek luki nie był obserwowany w żadnym kraju UE w ostatnich latach; w Polsce luka w VAT zmalała do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Według CASE wyższa ściągalność VAT w Polsce jest związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń. Miały w tym zasługi systemy informatyczne wdrożone przez MF.

Zdaniem dyrektora z CASE dr. Grzegorza Poniatowskiego optymistyczne dane dotyczące dochodów i zwrotów VAT wskazują na sukces, ale również pokazują, że dużym wyzwaniem będzie dalsza szybka poprawa ściągalności VAT.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
wynajmowałem 5 lokali dla firm, jak PIS doszedł do władzy wszystkie się zamknęły i wynieśli, ludzie wyemigrowali nikt nie będzie pracował cały miesiąc tylko na koszty i podatki, jak tak dalej pójdzie nie będzie w naszym kraju fachowców tylko zostaną nieroby i dziecioroby
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Robin81
To nie podatki wykańczają firmy tylko niepłacąca ich konkurencja, więc firmy powinny całować PIS po stopach, oczywiście mam na myśli porządne firmy które chcą płacić bo rozumieją że państwo w którym funkcjonują istnieje dzięki ich podatkom
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bartek_kopytowski
to pewnie dlatego że ibzy skarbowe mają księży na etatach,z bożą pomocą się udało :PPPP
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane