• rozwiń

Lotnisko w Radomiu zdobyło pierwsze połączenie. Do Rygi

Lotnisko w Radomiu zdobyło pierwsze połączenie. Do Rygi Odtwórz: Lotnisko w Radomiu zdobyło pierwsze połączenie. Do Rygi
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: Z lotniska w Radomiu rozpoczną się we wrześniu pierwsze loty pasażerskie | Video: Lotnisko w Radomiu zdobyło pierwsze połączenie. Do Rygi

Z lotniska w Radomiu rozpoczną się we wrześniu pierwsze loty pasażerskie. Łotewski przewoźnik Air Baltic uruchamia połączenia lotnicze do Rygi. Władze Radomia mają nadzieję, że utworzony i utrzymywany przez samorząd port lotniczy zacznie na siebie zarabiać.

Informację o uruchomieniu od września połączeń lotniczych z Radomia do stolicy Łotwy - Rygi przekazał w czwartek dziennikarzom prezydent miasta Radosław Witkowski.

Pierwsza szansa na rozwój

- Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo i z dużymi nadziejami – oświadczył Witkowski. Według niego decyzja o uruchomieniu pierwszych lotów pasażerskich daje istniejącemu od roku portowi lotniczemu w Radomiu szanse na rozwój. Prezydent podkreślił, że prowadzone są także rozmowy z innymi przewoźnikami na temat kolejnych połączeń lotniczych z Radomia.

Prezes spółki Port Lotniczy Radom Tomasz Siwak poinformował, że od września loty z Radomia do Rygi będą odbywały się trzy razy, a od 24 października - cztery razy w tygodniu.

Połączenie ze światem

Siwak dodał, że Air Baltic zapewnia dogodne połączenia, przy krótkim czasie oczekiwania na przesiadkę w Rydze, z wieloma innymi miastami. Kupując jeden bilet będzie można dolecieć z Radomia m.in. do Londynu, Oslo, Sztokholmu, Kopenhagi, Helsinek, Tallina, Moskwy, Sankt Petersburga, Wilna czy Kijowa. Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Radom Kajetan Orzeł zaznaczył, że linia Air Baltic wprowadziła już Radom do siatki połączeń, a wkrótce uruchomiony zostanie system rezerwacji biletów.

Air Baltic to łotewskie linie lotnicze założone w 1995 roku. Przewożą rocznie około 2,5 mln pasażerów. 99,8 proc. udziałów w firmie posiada rząd łotewski, pozostałe udziały należą do prywatnego inwestora.

Port za 100 mln zł

Radom zainwestował w port lotniczy ok. 100 mln zł. Cywilne lotnisko zostało formalnie uruchomione pod koniec maja ub. roku na bazie istniejącego tam od lat lotniska wojskowego. Obecnie wojsko korzysta z niego na zasadach współużytkowania.

Choć Port Lotniczy Radom prowadził rozmowy z kilkoma przewoźnikami, do tej pory nie odbywały się z Radomia regularne loty pasażerskie. Było to niejednokrotnie pretekstem pytań o celowość utworzenia i utrzymywania lotniska w tym mieście.

W styczniu spółce Port Lotniczy Radom zabrakło pieniędzy na bieżącą działalność. Miasto udzieliło jej pożyczki w wysokości 3 mln zł. W marcu prezydent Radomia zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu inwestycji i zakupów na lotnisku w Radomiu. Zapowiedział także restrukturyzację i obniżenie kosztów działalności spółki Port Lotniczy Radom, ograniczenie zatrudnienia wynoszącego 140 osób.

W kwietniu prywatny inwestor nabył 250 tys. akcji spółki Port Lotniczy Radom (po 100 zł każda). Z pozyskanych 25 mln zł Port Lotniczy Radom część pieniędzy ma przeznaczyć na pokrycie kosztów utrzymania do końca 2015 r., część na spłatę leasingów oraz pożyczek, a także m.in. na dokończenie inwestycji związanej ze światłami nawigacyjnymi.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane