• rozwiń

Loty z Radomia później niż zakładano

Rudzki o lotnisku w Radomiu Odtwórz: Rudzki o lotnisku w Radomiu
Rudzki o lotnisku w Radomiu "Źródło: tvn24"

Pierwsze samoloty z lotniska w Radomiu odlecą rok później niż zakładano, czyli wiosną 2022 roku - poinformowało we wtorek Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Wyjaśniono, że jest to związane z problemami dotyczącymi przetargu na budowę nowego terminala.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) ogłosiło przetarg na budowę terminala 30 września, a otwarcie ofert zaplanowano na 21 października. Trzy firmy zainteresowane budową obiektu - Hochtief Polska z Warszawy, Mirbud ze Skierniewic i Budimex z Warszawy - złożyły jednak odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

Skarżyły się m.in. na zbyt krótki termin realizacji inwestycji określony w warunkach zamówienia.

Zmiana warunków przetargu

W związku z odwołaniami Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zdecydowało się zmienić warunki przetargu.

- Firmy, które chciałby wziąć udział w przetargu wysłały odwołania, w których wskazały, że wyznaczony przez PPL termin 12 miesięcy jest nierealny do zrealizowania i zasugerowali wydłużenie tego terminu - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 rzecznik PPL Piotr Rudzki.

Najpierw wydłużono czas realizacji inwestycji do 16 miesięcy i przesunięto termin otwarcia ofert na 7 listopada.

Ostatecznie PPL wydłużył termin realizacji tego zamówienia do 20 miesięcy. Zmienił się też termin otwarcia ofert; nastąpi to 15 listopada.

- W związku z tym przedłużeniem musieliśmy też przedłużyć termin na składanie ofert, jest dużo pytań, nie chcielibyśmy też przetargu powtarzać - wyjaśnił TVN24 Piotr Rudzki.

We wtorek rzecznik przyznał, że wydłużenie czasu budowy terminala wpłynie na termin zakończenia budowy całego lotniska w Radomiu. Zgodnie z wcześniejszymi planami miało być ono gotowe pod koniec 2020 roku. Tymczasem umowa z wykonawcą terminala może zostać najwcześniej podpisana na początku 2020 r., a wówczas prace przy budowie tego obiektu zakończyłyby się w II połowie 2021 r., a budowa całego lotniska - na przełomie lat 2021/2022. Oznacza to, że pierwsze samoloty z radomskiego portu odlecą rok później niż zakładano, czyli dopiero wiosną 2022 roku.

Plan na miliony pasażerów

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 270 mln zł. Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminala o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 - kontroli bezpieczeństwa i po osiem - kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach.

Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W strefie komercyjnej, przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów czarterowych, zaplanowano punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, wedle deklaracji władz PPL Radom ma przejąć część ruchu lotniczego z Lotniska Chopina w Warszawie, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Marzenaq1wr
Mi to nawet pasuje, bo będę mogła normalnie polecieć w lipcu enterem na Kanary. Do Warszawy jest chociaż porządny i bezproblemowy dojazd. A Radom to bardzo nietrafione miejsce na lotnisko.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane