• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Modlin kontra Radom. Skąd polecimy na wakacje?

Wild o lotnisku w Radomiu Odtwórz: Wild o lotnisku w Radomiu
Wild o lotnisku w Radomiu "Źródło: tvn24bis"

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" w 2021 roku zamierza pożegnać się z czarterami na stołecznym Lotnisku Chopina. Biura podróży zachęca do współpracy z portem w Radomiu. TUI i Grecos już o tym rozmawiają, ale z Modlinem - informuje w czwartek "Puls Biznesu".

"Lotnisko Modlin ogłosiło, że wkrótce zaczną z niego odlatywać pierwsze samoloty czarterowe" - czytamy w artykule.

Jak podkreśla Leszek Chorzewski, p.o. prezesa spółki MPL Warszawa/Modlin w rozmowie z "Pulsem Biznesu", trwające rozmowy z biurami podróży znajdują się już na ostatniej prostej i - jak zapewnia - w te wakacje w porcie pojawią się pierwsze regularne, stałe czartery. - Najbardziej zaawansowane są rozmowy z TUI i Grecosem - dodał z kolei Marcin Danił, wiceprezes portu.

Prezes TUI Marcin Dymnicki podkreśla z kolei, że przedsięwzięcie rozpocznie się od czterech lotów tygodniowo, a pierwsze czarterowe rejsy z Modlina planowane są już na majówkę.

Ponadto dla obu touroperatorów loty z Modlina wykonywać będzie Ryanair Sun, spółka do której irlandzki przewoźnik przeniesie w tym roku wszystkie samoloty startujące w ramach regularnych połączeń w Polsce pod marką Ryanair.

Jak podaje "Puls Biznesu", będzie to ułamek z ponad 100 lotów biur podróży obecnie realizowanych z Lotniska Chopina, ale zarządzające Lotniskiem Chopina PPL zapowiedziało w lutym, że od 2021 roku nie przewiduje obsługi operacji czarterowych. Stąd inwestycja w lotnisko w Radomiu.

- PPL, jako Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, wpisuje się w program Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z jego zapisów wynika jasno, że będzie potrzebne drugie lotnisko komplementarne dla Mazowsza, które będzie dedykowane dla ruchu nisko kosztowego, czarterowego - tłumaczył w styczniu ubiegłego roku Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

Według "Pulsu Biznesu", PPL "zamierza to zrobić wprowadzając wymogi, które spełnią wyłącznie linie regularne".

Nie chcą latać z Radomia

Problem jednak w tym, że jak wynika z najnowszych analiz Ministerstwa Infrastruktury, przewoźnicy nie chcą latać z portu lotniczego w Radomiu.

Ministerstwo Infrastruktury zaprosiło siedmiu przewoźników do konsultacji w sprawie przeniesienia lotów z Warszawy do innych portów. Wśród nich znalazły się: Sprint Air, Wizz Air, Ryanair, Ryanair Sun, PLL LOT, Jet Story oraz Enter Air.

"Większość przewoźników uważa, że potencjalne objęcie podziałem ruchu lotniczego lotniska w Radomiu stanowi zagrożenie dla ich działalności" - mogliśmy przeczytać w raporcie resortu.

Resort nie zdradził, ilu dokładnie przewoźników nie chce wyprowadzić się z warszawskiego portu. Firmy lotnicze twierdzą jednak, że to dyskryminacja, gdy jedni będą mogli latać ze stolicy, a inni nie.

Od dawna przewoźnicy sygnalizowali też, że w Radomiu będzie trudno zapełnić samolot. - To jest port, który jest zbyt daleko Warszawy, i tam fizycznie pasażerów będzie dokładnie tyle samo, ile w tej chwili chce latać, czyli właściwie nikt nie chce stamtąd latać - mówił w lipcu ubiegłego roku Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Liczba pasażerów

Po rozbudowie z lotniska w Radomiu mają korzystać 3 miliony pasażerów rocznie. Docelowo - nawet 10 milionów.

Radomski port świeci pustkami od 29 października 2017 roku. Tego dnia działalność zakończyła tam linia SprintAir, która jako jedyna wówczas operowała z tego portu na regularnych trasach. W 2017 roku lotnisko w Radomiu obsłużyło 9903 pasażerów.

W związku z planowaną rozbudową od stycznia lotnisko w Radomiu zostało zamknięte dla samolotów cywilnych.

Tymczasem, jak poinformowali w środę przedstawiciele lotniska w Modlinie, port obsłużył w pierwszym kwartale tego roku ponad 718 tysięcy pasażerów.

"W pierwszym kwartale br. Port Lotniczy Warszawa/Modlin obsłużył 718 tysięcy 635 pasażerów, co oznacza 5,2-proc. wzrost ruchu pasażerskiego w porównaniu z pierwszym kwartałem rok do roku" - poinformowano w komunikacie. Dodano, że pierwszy raz w historii portu w pierwszym kwartale roku udało się przekroczyć liczbę ponad 700 tysięcy podróżnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane