• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta"

Morawiecki: PPK to nie jest następne OFE Odtwórz: Morawiecki: PPK to nie jest następne OFE
Morawiecki: PPK to nie jest następne OFE "Źródło: tvn24"

Decyzje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych zostaną podjęte po zakończeniu prac związanych z przygotowaniem aktów wykonawczych do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i wdrożeniem systemu - poinformowało we wtorek biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

"Trwają prace nad przygotowaniem aktów wykonawczych do PPK i wdrożeniem systemu. Po zakończeniu tych prac będą podjęte decyzje, co do zmian w zakresie OFE" - poinformował resort finansów.

W odpowiedzi na interpelację poselską Ryszarda Petru z klubu Teraz! wiceminister finansów Piotr Nowak wyjaśnił, że w odniesieniu do planowanych zmian dotyczących funkcjonowania OFE aktualne pozostają propozycje określone w Programie Budowy Kapitału (PBK), będącym jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

"Proponowane zmiany mają również stanowić realizację rekomendacji zawartych w Przeglądzie funkcjonowania systemu emerytalnego z 2016 r. Należy jednak nadmienić, że w tej chwili nie została jeszcze podjęta decyzja co do ostatecznego kształtu konkretnych propozycji legislacyjnych" - poinformował Nowak.

Podział środków

Wskazał, że ogólne założenia zmian w OFE zawarte w SOR obejmują przekazanie do Funduszu Rezerwy Demograficznej 25 proc. wartości aktywów OFE, przy jednoczesnym zewidencjonowaniu ich wartości na indywidualnych subkontach poszczególnych osób ubezpieczonych w ZUS.

Natomiast 75 proc. aktywów netto OFE, stanowiących głównie akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, ma zostać przekazane na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), prowadzone w formie specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych.

"W związku z faktem, że zmiany te nie zostały jeszcze wprowadzone, wszystkie zgromadzone do tej pory aktywa pozostają w OFE, z uwzględnieniem oczywiście tzw. mechanizmu suwaka bezpieczeństwa, w ramach którego środki funduszy są stopniowo przekazywane do ZUS" - zaznaczył wiceminister.

Dodał, że przewidywane zmiany w OFE mają służyć stworzeniu dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, którego istotnym elementem są rozwiązania przyjęte w uchwalonej ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Najpierw PPK

"Jednocześnie procedowanie nad tą ustawą zostało rozdzielone od prowadzenia ewentualnych zmian w funkcjonowaniu OFE z uwagi na intensywność prac prowadzonych nad programem PPK oraz konieczność wypracowania jak najlepszych rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie. Podyktowane to jest faktem, że program planów kapitałowych jest de facto pierwszym masowym, prywatnym i długoterminowym programem oszczędnościowym skierowanym do wszystkich zatrudnionych osób i istotne jest, aby zarówno przepisy ustawowe, jak i obecnie procedowane akty wykonawcze do ustawy umożliwiały płynne i efektywne jego wdrożenie i funkcjonowanie" - wskazał.

Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier i szef resortu rozwoju, zapowiadał, że reforma emerytalna wejdzie w życie od stycznia 2018 roku, potem ta data stale była przesuwana. Pierwsze szczegóły ogłosił w lipcu 2016 roku. Przedstawił wówczas założenia Programu Budowy Kapitału, którego jednym z elementów były właśnie zmiany w OFE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jakubio70
Watpie ze jak juz wprowadza i program zacznie smigac to ktokolwiek odważy sie go ściagac i zabierac ludziom... to za duze ryzyko. Przeciez o tym trabi caly kraj, ba nawet swiat, ze Polska wreszcie zaczyna myslec. Inne kraje maja swoje ppk juz od kiedy... Tylko my ciagle 100 lat wstecz
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane