• rozwiń
  • WIG20 2234.38 +0.37%
  • WIG30 2528.94 +0.22%
  • WIG 58743.47 +0.21%
  • sWIG80 11588.18 +0.01%
  • mWIG40 3736.45 -0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:24

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczyków

Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczyków Odtwórz: Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczyków
Foto: Leszek Szymański / PAP, TVN24 | Video: tvn24 Foto: Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczyków | Video: Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczyków

Dominika i Sebastian Kulczyk - dzieci zmarłego w lipcu Jana Kulczyka znalazły się na szczycie listy najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Drugą i trzecią pozycję utrzymali Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków według magazynu "Forbes":

1. Dominika i Sebastian Kulczyk - 15,9 mld złDzieci Jana Kulczyka znalazły się na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu. Ogromny majątek odziedziczyły po zmarłym w lipcu 2015 roku ojcu i dopiero w przyszłości będą musiały udowodnić, czy ta pozycja im się należy. Wiadomo już, że mają strategiczny plan, który ma tę pozycję potwierdzić.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazły się dwie osoby, bo Jan Kulczyk wprowadził do testamentu rygorystyczne zapisy, których zasada sprowadza się do "podziału w sposób niepodzielny". Oznacza to, że każdy składnik majątku, czyli np. spółki, udziały, akcje należą jednocześnie do dwojga równorzędnych właścicieli.

Pozycja w 2015 roku: nowy.

2. Zygmunt Solorz-Żak - 9,9 mld złotych

Zygmunt Solorz-Żak od lat znajduje się na podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Majątek pomnaża m.in. poprzez inwestycje w finanse i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus, która ma ponad 14 mln klientów. Solorz-Żak kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. 

Mniejsze składniki jego majątku to np. Port Praski, wielomilionowa inwestycja po praskiej stronie Wisły z przestrzenią mieszkalno-usługową, przystanią dla jachtów czy tramwajem wodnym do Białołęki.

Pozycja w 2015 roku: 2 miejsce.

3. Michał Sołowow - 9,2 mld zł


Sołowow od wielu lat utrzymuje się w dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos oraz producencie ceramiki Rovese. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek i sieć sklepów Komfort.

Michał Sołowow inwestuje także w branżę biotechnologiczną. W ciągu 2015 roku zbudował cały portfel spółek składający się m.in. z NanoVelos, Adiuvo i OncoArendi.

Kocha też sport, jest trzykrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych.

Pozycja w 2015 roku: 3 miejsce.

4. Dariusz Miłek - 3,55 mld zł

Miłek to założyciel i szef firmy obuwniczej CCC. Zaczynał jednak skromnie - w 1991 roku od stoiska z butami na bazarze w Lubinie. Dziś CCC to ponad 800 sklepów w 14 krajach. Firma ma największą w Europie fabrykę butów skórzanych. Na 14 rynkach sprzedaje 40 mln par butów rocznie. Łącznie zatrudnia ponad 10 tys. pracowników.

Biznes obuwniczy to jednak nie wszystko. Miłek buduje też galeria handlowe - Cuprum Arenę w Lubinie, Galerię Korona w Kielcach, Galerię Solną w Inowrocławiu i Galerię Warmińską w Olsztynie.

W 2015 roku Miłek kupił internetową platformę sprzedaży butów eobuwie.

Pozycja w 2015 roku: 5 miejsce.

5.  Anna i Jerzy Starak - 2,9 mld zł

Jerzy Starak to większościowy udziałowiec Polpharmy, zatrudnia 7 tys. osób w kraju i zagranicą. Dodatkowo prowadzi kilka zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie. Roczna sprzedaż produktów leczniczych firmy przekłada się na 1 mld dolarów przychodów. Polpharma należy do grona 20 największych producentów leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych leków.

Jerzy Starak jest też udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita) i Herbapolu Lublin.

Starak jeszcze w PRL założył firmę polonijną Comindex, zajmującą się produkcją maszyn do opakowań. W latach 90. wprowadzał na polski rynek takie marki, jak: Nutricia, Colgate-Palmolive i Bols.

Pozycja w 2015 roku: 9 miejsce.

6. Leszek Czarnecki - 2,14 mld zł

Leszek Czarnecki jest twórcą grupy Getin Holding, do której należy Getin Bank. W portfelu inwestycyjnym miliardera jest pięć spółek giełdowych: Getin Holding, Getin Noble Bank, LC Corp, MW Trade oraz Open Finance. Jego największym projektem na rynku nieruchomości jest wrocławski drapacz chmur Sky Tower.

Czarnecki pierwszy milion zarobił otwierając pod koniec lat 80. firmę zajmującą się robotami podwodnymi. Nurkowanie jest jedną z jego największych pasji. W 2009 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym.

Pozycja w 2015 roku: 4 miejsce.

7. Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie - 1,61 mld zł

Firma Aflofarm założona przez Andrzeja Furmana, ojca obecnych współwłaścicieli, istnieje od 1998 roku. Ojciec sukcesywnie przekazywał synom kontrolę nad rodzinną firmą przez kilka ostatnich lat.

Aflofarm działa w branży farmaceutycznej i zajmuje się produkcją leków. Kołem zamachowym spółki stały się suplementy diety. Na wartym 8,9 mld zł rynku produktów bez recepty firma jest jednym z liderów. Sprzedaje w aptekach 47 proc. wszystkich leków bez recepty.

W portfolio firmy znajdziemy takie marki jak Diohespan, Rutinacea, Opokan, Desmoxan i wiele innych.

Pozycja w 2015 roku: nowi.

8. Jarosław Pawluk - 1,6 mld zł

Jest specjalistą od kolei. W 2007 roku tuż przed giełdowym krachem sprzedał swój kolejowy biznes pod marką CTL brytyjskiemu funduszowi Bridgepoint za 1,4 mld zł.

Do branży wrócił pod nową marką za stosunkowo małą kwotę 130 mln zł jako producent elementów infrastruktury.

Pozycja w 2015 roku: 15 miejsce.

9. Antoni Ptak - 1,5 mld zł

Antoni Ptak najbardziej jest znany ze swojego Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie, które stworzył w 1993 roku. Następnie inwestował w kolejne hale targowe. Dziś w jego obiektach działa około 2,5 tys. firm, głównie producentów odzieży, obuwia i galanterii.

W 2015 roku Antoni Ptak kupił Centrum Handlowe Maximus pod Warszawą oraz przekształcił je w centrum wystawiennicze i kongresowe o powierzchni 148 tys. mkw.

Pozycja w 2015 roku: 11 miejsce.

10. Solange i Krzysztof Olszewscy - 1,39 mld zł

Założyciele Solaris Bus & Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji.

Jak podaje "Forbes" od uruchomienia produkcji w 1996 roku z fabryki w Bolechowie pod Poznaniem wyjechało blisko 10 tys. pojazdów, które trafiły do 26 krajów.

Pozycja w 2015 roku: 20 miejsce.

Tak wyglądała lista najbogatszych Polaków w zeszył roku:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Niwakoki
Pogratulować trzeba i wziąć się do roboty, a nie zazdrośnie spiskować !
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ciemnychłop
Będzie przykro im umierać .
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
Każdemu jest tak samo przykro umierać. Niezależnie czy majątek to 1 mld. zł czy 1 gr.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
greg67
A gdzie jest Rydzyk ze swoim imperium multimedialnym.Ze swoimi "abonentami" i całym majątkiem to na pewno ponad miliard.To się w niebie ucieszą na wieść o takich dochodach.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gadda33
Po 20 latach rezydentury w Londynie powiem tylko tyle......bieda, aż piszczy :((
Nasi bonzowie do pięt nie dorastają tym z UK ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane