• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Z Mazur polecisz tanio do Wielkiej Brytanii

Z Mazur polecisz tanio do Wielkiej Brytanii
Foto: Wikipedia Foto: Samoloty Wizz Air będą kursować do Londynu trzy razy w tygodniu

Węgierska linia lotnicza Wizz Air uruchomi od czerwca połączenie między Szymanami a Londynem. To trzeci przewoźnik, który podpisał umowę z działającym od blisko trzech miesięcy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury.

O uruchomieniu nowego połączenia na londyńskie lotnisko Luton poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Szymanach przedstawiciele linii Wizz Air. Samoloty tej firmy będą kursować trzy razy w tygodniu, a pierwszy lot zaplanowano na 18 czerwca.

Oczekiwany kierunek

Przedstawiciel węgierskiego przewoźnika Gabor Vasarhelyi nie chciał ujawnić na jak długo podpisano umowę na obsługę tej trasy. Powiedział natomiast, że firma zdecydowała się na uruchomienie tego połączenia, ponieważ ocenia, że taka oferta spotka się z zainteresowaniem polskich pasażerów.

- Ponadto nowa trasa z pewnością zyska też popularność wśród pasażerów z Wielkiej Brytanii, którzy skorzystają z okazji poznania regionu Mazur oferującego szeroki wybór atrakcji dla turystów - dodał.

Zdaniem prezesa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Leszka Krawczyka, z badań przeprowadzonych przed uruchomieniem lotniska wynikało, że to właśnie Londyn jest kierunkiem najbardziej oczekiwanym przez mieszkańców regionu i przedstawicieli biznesu. Dlatego - jak mówił - liczy, że loty do tego miasta będą się cieszyły dużym zainteresowaniem.

Będą kolejne połączenia?

Krawczyk dodał, że prowadzone są rozmowy z kolejnymi przewoźnikami o nowych połączeniach krajowych i zagranicznych. Nie chciał jednak mówić o szczegółach. Ujawnił jedynie, że port w Szymanach jest zainteresowany rejsami do Zagłębia Ruhry i rozważane są loty w sezonie letnim do Wrocławia.

Port lotniczy w Szymanach jest czynny od 20 stycznia. Na razie odbywają się stamtąd loty na trasach do Krakowa i Berlina (po trzy tygodniowo), które realizuje SprintAir. Kolejny przewoźnik, słoweńska linia lotnicza Adria uruchomi od 17 czerwca połączenia z Monachium (trzy razy w tygodniu).

Dotychczas w Szymanach odbyło się ok. 150 startów i lądowań, odprawiono 3 tys. pasażerów. Według szacunków władz portu, do końca roku liczba pasażerów powinna zwiększyć się do 30 tys.

Gotowi do obsługi

Należące do linii Wizz Air airbusy A-320 będą największymi samolotami, które do tej pory lądowały w Szymanach. Władze portu zapewniają, że służby operacyjne i infrastruktura lotniska są do w pełni przygotowane do ich obsługi.

Węgierska spółka jest uważana za największą niskokosztową linię lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej. Obsługuje ponad 420 tras z 25 baz operacyjnych, z których sześć ulokowanych jest na lotniskach w Polsce. Ma flotę składającą się z 67 samolotów typu Airbus A320 (180 miejsc) i A321 (230 miejsc).

Właścicielem Portu Olsztyn-Mazury w Szymanach jest samorząd woj. warmińsko-mazurskiego. Trwająca dwa lata rozbudowa dawnego powojskowego lotniska kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. W Szymanach wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogę wojewódzką nr 57. Zmodernizowano również linię kolejową do Olsztyna i zakupiono tabor kolejowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane