• rozwiń
  • WIG20 2166.73 -0.32%
  • WIG30 2452.96 -0.45%
  • WIG 57077.83 -0.38%
  • sWIG80 11417.68 -0.30%
  • mWIG40 3639.64 -0.84%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:15

Dostosuj

Temat: Transport

Chcą zlikwidować niebezpieczne miejsca na drogach. Wydadzą 600 mln złotych

Chcą zlikwidować niebezpieczne miejsca na drogach. Wydadzą 600 mln złotych
Foto: Paweł Kuźniar/wikimedia.org Foto: Przyczyną wielu wypadków jest zły stan infrastruktury drogowej

448 niebezpiecznych miejsc na drogach krajowych zostanie przebudowany lub zmodernizowanych w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych w 2016 r. - poinformował w Warszawie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Koszt inwestycji to ponad 600 mln zł.

- W debacie o inwestycjach drogowych dotyczących budowy rusztu komunikacyjnego kraju gdzieś ginie nam to, co jest niezbędne dla użytkowników dróg: to bezpieczne drogi, które już istnieją, te, po których poruszamy. Nie tylko jezdnie, ciągi piesze, bezpieczne zatoki autobusowe jak i również wewnętrzne prawo czy lewo skręty  - zaznaczył Adamczyk.

Koszty kolizji

Jak poinformował w 2014 r. koszt wszystkich zdarzeń drogowych, wypadków i kolizji wyniósł ok. 49 mld zł, koszt wypadków w 2014 r. był powyżej 34 mld zł, zaś koszt kolizji drogowych to ponad 13 mld zł.

Minister zapowiedział, że w 2016 r. 448 miejsc na drogach krajowych w Polsce będzie poddanych, przebudowie czy modernizacji. Dzięki temu, dodał, zostaną zabezpieczeni pies i tych, którzy kierują pojazdami. - Koszt tych inwestycji to ponad 600 mln zł. W roku poprzednim wydano o połowę mniej - podkreślił Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za transport drogowy Jerzy Szmit dodał, że te 448 miejsc niebezpiecznych znajduje się na drogach, które przebiegają przez małe miejscowości. - W Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zlokalizowała ok 3 tys. taki miejsc. Chcemy w ciągu kilku lat wszystkie te miejsca zlikwidować - zadeklarował Szmit.

Zły stan dróg

Adamczyk wskazał, że przyczyną największej liczby zdarzeń drogowych, wypadków i kolizji jest zły stan infrastruktury drogowej. - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych odpowiada na zapotrzebowanie społeczne. Warto inwestować każde możliwe do uzyskania środki w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w poprawę stanu naszych dróg - podkreślił minister.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane