• rozwiń

Wiek emerytalny to przeżytek? Prezes ZUS: liczy się kapitał, nie wiek

Prezes ZUS o wieku emerytalnym Odtwórz: Prezes ZUS o wieku emerytalnym
Prezes ZUS o wieku emerytalnym "Źródło: "Biznes dla Ludzi""

Kwestia wieku emerytalnego i nadanie jej takiego fundamentalnego znaczenia nie jest właściwa. W tej chwili dyskutuje się bardziej nad tym, jak zgromadzić ten odpowiedni kapitał, aby emerytura rekompensowała przebieg naszej aktywności ekonomicznej - powiedziała w programie "Biznes dla Ludzi" Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak tłumaczyła szefowa ZUS, wiek emerytalny ustawowo w tej chwili ma znaczenie, ale "zastanawiamy się nad tym, czy rzeczywiście jest to kryterium XXI wieku (...)".

- W Niemczech 45 lat opłacania składek od pewnej minimalnej podstawy wymiaru składek jest oceniane w tej chwili jako najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia i wysokości świadczenia i bezpieczeństwa systemu emerytalnego - powiedziała Uścińska.

Ważniejszy kapitał

- Podobnie jest też w Belgii: 44 albo 45 lat. Nie usuwa się tam kryterium wieku emerytalnego, ale nie można mu też nadawać takiego znaczenia. Ważniejsze jest, aby wypracować ten kapitał emerytalny na takim poziomie, który da właśnie to zabezpieczenie - dodała.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Przepisy gwarantują prawo do najniższej emerytury pod warunkiem posiadania stażu pracy 22 lata w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
katja210
Skoro wiek nie ma znaczenia to proszę wypłacić mi już teraz te 800 złotych, które obliczyliście, będę mieć jeszcze jakieś zajęcie i nie muszę gromadzić żadnego kapitału w tej piramidzie finansowej.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane