• rozwiń

Ile zajmuje uchwalenie ustawy, ile czasu prezydent potrzebuje na decyzję? Raport

Prezydent Duda podpisał ustawę wprowadzającą program Kolej plus Odtwórz: Prezydent Duda podpisał ustawę wprowadzającą program Kolej plus
Prezydent Duda podpisał ustawę wprowadzającą program Kolej plus "Źródło: tvn24"

W 2019 roku uchwalono w Polsce ponad dwadzieścia tysięcy stron nowego prawa - wynika z najnowszego raportu Grant Thornton "Barometr otoczenia prawnego w polskiej gospodarce". Ustawy uchwalano w przeciętnie w 69 dni, z czego 10 zajmowało oczekiwanie na decyzję prezydenta.

W ubiegłym roku liczba stron aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych) wzrosła czyli o 2,5 proc. w stosunku do 2018 roku i wyniosła 21,5 tysiąca - informuje Grant Thornton.

Jak dodano w komunikacie, w porównaniu z rekordowym rokiem 2016, kiedy wprowadzono ponad 35 tys. stron nowych przepisów, jest to spadek aż o 40 proc. "Cieszy więc fakt, że polskim legislatorom udało się w ostatnim czasie przełamać trend około 25 lat niemal stałego, niezależnego od cykli gospodarczych czy politycznych wzrostu produkcji prawa" - czytamy w raporcie.

Jednak zdaniem autorów raportu "ilość wchodzących na bieżąco w życie przepisów nadal jest ogromna, więc rzetelne ich śledzenie jest niemal fizycznie niemożliwe".

Trzy godziny dziennie

Jak wyliczyli eksperci Grant Thornton, przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby mieć pewność, że jest na bieżąco ze zmianami w prawie, w 2019 roku musiałby każdego dnia roboczego na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 52 minuty (przy optymistycznym założeniu, że na przeczytanie jednej strony aktu prawnego potrzebne są 2 minuty).

"Nawet to będzie jednak niewystarczające, ponieważ ogromna część aktów prawnych to jedynie modyfikacje istniejących już wcześniej przepisów. Aby poznać ich sens, trzeba by teoretycznie czytać też teksty jednolite aktów prawnych, a to wymagałoby kolejnych kilku czy nawet kilkunastu godzin dziennie" - zwrócono uwagę w raporcie.

Autorzy raportu oceniają, że "wiele do życzenia pozostawia też jakość prac nad nowymi regulacjami".

Trzy rekordy

Z opracowania wynika, że w 2019 roku średni okres prac nad ustawą (licząc od dnia wpłynięcia ustawy do Sejmu do podpisu prezydenta) wynosił 69 dni.

"Tym wynikiem posłowie pobili dotychczasowy rekord 77 dni z 2016 roku. To również o 30 dni krócej niż w 2018 roku i niemal trzy razy krócej, niż średni okres tworzenia ustawy w 2000 roku. Skrócenie okresu prac nad ustawą to przede wszystkim skutek marginalizacji prac komisji parlamentarnych" - napisano.

W analizy wynika, że mało uwag do ustaw miał też Senat.

"W 2019 r. nie zgłosił on żadnych poprawek do rekordowych 86 proc. ustaw uchwalonych w Sejmie. Dla porównania, w 2014 r. było to 51 proc., a w 2000 r. – tylko 29 proc." - napisali eksperci Grant Thornton.

"Coraz szybciej ustawy podpisywane są również przez Prezydenta RP. W 2019 r. średni czas oczekiwania przez ustawę na sygnaturę głowy państwa wynosił 10 dni – najmniej w historii" - poinformowano w opracowaniu.W wyniku wyborów parlamentarnych, przeprowadzonych 13 października 2019 roku, Prawo i Sprawiedliwość utraciło większość w Senacie.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu tej kadencji miały miejsce 12 listopada.
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane