• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Firmy popracują nad innowacyjnością? "Potrzebna specjalna ulga podatkowa"

Firmy popracują nad innowacyjnością? "Potrzebna specjalna ulga podatkowa"
Foto: sxc.hu Foto: Projekt takich rozwiązań organizacja skieruje do resortu finansów

Konfederacja Lewiatan rekomenduje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej dla firm na badania i rozwój. Zdaniem ekspertów Konfederacji ulga taka pomoże zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki. Projekt takich rozwiązań organizacja skieruje do resortu finansów.

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan rekomenduje wprowadzenie ulgi podatkowej na badania i rozwój - poinformował w środę na konferencji prasowej Rafał Iniewski, wiceszef rady podatkowej Konfederacji Lewiatan. Zdaniem ekspertów podatkowych Lewiatana ulga taka powinna zawierać otwarty katalog kosztów, zaliczanych jako wydatki na badania i rozwój.

Jakie propozycje?

Jednocześnie Konfederacja proponuje pozostawienie obecnej ulgi na zakup nowych technologii, z tym, że za konieczne uznaje wydłużenie okresu rozliczenia kosztów zakupu nowych technologii z 3 do 5 lat.

Lewiatan opowiada się też za wprowadzeniem także tzw. ulgi "Patent Box", polegającej na zastosowaniu obniżonej stawki podatkowej do przychodów osiąganych z patentów i wzorów użytkowych (np. sprzedaż produktów, do produkcji których wykorzystywane są określone patenty).

"Wskaźniki dotyczące patentowania w Polsce od lat pozostają na bardzo niskim poziomie. Dlatego też Polska powinna zadbać nie tylko o zwiększenie wydatków na B+R (badania i rozwój), ale również o rozwój własności przemysłowej w rozumieniu rozwoju patentów i wzorów użytkowych. Ulga na B+R oraz ulga Patent Box są względem siebie komplementarne i odpowiadają potrzebom przedsiębiorców" - pokreślili eksperci Lewiatana.

Polska w ogonie

Małgorzata Boguszewska, przewodnicząca zespołu ds. opracowania rekomendacji rady podatkowej Lewiatana podkreśliła, że Polska pod względem wydatków przedsiębiorstw na badania i rozwój od lat zajmuje jedno z najdalszych miejsc w rankingu europejskim, obok Rumunii i Bułgarii.

Boguszewska przypomniała też, że Unia Europejska w celu wsparcia innowacyjności krajów członkowskich, przyjęła Strategię Europa 2020. Określiła w niej cele, których realizacja zapewni konkurencyjność Europie, wobec takich krajów jak Stany Zjednoczone, Japonia czy Korea Południowa.

Podstawowym założeniem Unii jest, aby do 2020 r. państwa członkowskie inwestowały 3 proc. PKB w działalność o charakterze badawczo–rozwojowym, oraz aby 2/3 z tych środków pochodziło od sektora prywatnego.

Polska, której wydatki na badania i rozwój należą do najniższych spośród krajów członkowskich (ok 0,9 proc. PKB) zobowiązała się zapewnić swój wkład w realizację Strategii Europa 2020 poprzez osiągnięcie w 2020 r. poziomu nakładów na badania i rozwój w wysokości 1,7 proc. PKB, z czego prawie połowa ma pochodzić od przedsiębiorców.

Zachęta dla przedsiębiorców

Jak podkreślili członkowie rady podatkowej Lewiatana, rządy poszczególnych państw europejskich podejmują działania mające zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w działalność badawczo–rozwojową. Preferencje podatkowe funkcjonują prawie we wszystkich krajach EU, z wyjątkiem Polski i Niemiec. O ile gospodarka niemiecka, jako najbardziej innowacyjna z całej UE, nie wymaga dodatkowego wsparcia, o tyle brak takiego instrumentu w Polsce powoduje, że jesteśmy na końcu rankingu, jeśli chodzi o innowacyjność - uważają eksperci podatkowi.

Ich zdaniem, by to zmienić, w Polsce trzeba zbudować przyjazne otoczenie fiskalne dla firm, które zachęcałoby przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój. Konieczne jest wprowadzenie skutecznego systemu ulg wspierających prowadzenie prac badawczo rozwojowych, pozyskiwanie patentów i wzorów użytkowych, know-how, jak również motywujących przedsiębiorstwa do inwestycji w rozwój własności intelektualnej.

Niewystarczające rozwiązania

Jak podkreśliła Rada Podatkowa Konfederacji obecnie toczy się debata publiczna dot. zachęt, jakie powinny zostać wprowadzone do podejmowania działalności innowacyjnej. M.in. w Sejmie procedowany jest projekt ustawy założony przez prezydenta, zawierający propozycję ulgi podatkowej na badania i rozwój.

Jednak zdaniem Rady zaproponowane dotychczas rozwiązania nie są wystarczające. Zaproponowany w projekcie prezydenckim poziom ulg podatkowych na innowacje - 20 proc. dla dużych firm i 50 proc. dla małych - jest zbyt niski. - Z tak niskim poziomem ulg Polska pozostanie krajem mało interesującym i innowacyjnym - oceniła Boguszewska.

Dlatego rada podatkowa Lewiatana proponuje ulgi w wysokości 100 proc. - tak jak w Czechach i na Węgrzech. Także czas rozliczania ulgi podatkowej powinien zostać wydłużony z zaproponowanych przez prezydenta 5 lat do 10 lat, ze względu na długotrwałość niektórych badań rozwojowych

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane