• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Lewandowski wylicza koszty obietnic podatkowych PO. "To 10 mld złotych"

Lewandowski wylicza koszty obietnic podatkowych PO. "To 10 mld złotych"
Foto: PAP Foto: Lewandowski: propozycje PO są dwukrotnie tańsze niż 20 mld, które PiS musiałby wydać na kwotę wolną zupełnie rozmijając się z potrzebami rodzin małozarabiających

Uproszczenie opodatkowania i uprzywilejowanie podatkowe rodzin kosztowałoby budżet ok. 10 mld zł., to dwa razy mniej niż zwiększenie kwoty wolnej od podatku proponowane przez PiS - powiedział współautor gospodarczych propozycji PO Janusz Lewandowski.

Proponowany przez Platformę Obywatelską podatek zawierałby w sobie składki na ZUS i Narodowy Fundusz Zdrowia, odprowadzałoby je Ministerstwo Finansów. Najniższa stopa podatkowa w tym systemie wynosiłaby 10 proc. dla osób zarabiających pensję minimalną, wysokość podatku byłaby uzależniona od liczby dzieci. Ponadto propozycja przewiduje oskładkowanie umów cywilnoprawnych, tzw. "śmieciówek" i wprowadzenie w 2017 r. tzw. jednolitego kontraktu na podstawie Kodeksu pracy.

Zmiana w umowach

- Pierwsza część programu, czyli oskładkowanie umów cywilnoprawnych, poprzez dodatkowe wpływy umożliwia nam sfinansowanie czegoś, co nazywamy grantem na dobry start, czyli sfinansowanie składek na NFZ i ZUS dla ludzi, którzy mają nie więcej niż 2-letni staż pracy, ale nie więcej też niż 4 tysiące (grantu rocznie - PAP) - powiedział Lewandowski.

Dodał, że wykorzystanie wpływów z opodatkowania umów cywilnoprawnych pozwoli sfinansować grant "bez nadużywania budżetu". Grant ten - jak zaznaczył - przyniesie większą płacę netto nowozatrudnionym "nie zwiększając obciążenia dla pracodawcy".

- Natomiast jeżeli chcemy mieć taki system, jak proponujemy w zakresie prostego podatku i jednocześnie (chcemy) uprzywilejować rodziny np. 10 proc. (podatku) przy pensji minimalnej, to będzie to kosztowało przynajmniej 10 mld zł i tego nie ukrywamy. To można zrobić wtedy, jeżeli będzie to bezpieczne dla finansów publicznych - podkreślił Lewandowski.

Tańsze propozycje

Jak zauważył, koszt ten wynika stąd, że nowym systemem nie byliby objęci samozatrudnieni. - Gdybyśmy objęli samozatrudnienie, czyli polską klasę średnią, to ona by nam sfinansowała te prezenty dla rodzin małozarabiających. Tylko, że to jest klasa średnia i niech się dorabia w Polsce przynajmniej jeszcze przez jedno, czy dwa pokolenia - mówił Lewandowski.

Jak podkreślił, propozycje PO są nadal "dwukrotnie tańsze niż 20 mld, które PiS musiałby wydać na kwotę wolną zupełnie rozmijając się z potrzebami rodzin małozarabiających". - Bo te rodziny nie płacą podatku, więc po co im kwota wolna - mówił.

- Naszym zadaniem jest uzgodnienie wszystkich naszych propozycji ze zdrowiem finansów publicznych. Kto źle gospodaruje tak jak Grecy, traci suwerenność, bo ktoś inny mu dyktuje z zagranicy warunki udzielenia pomocy - ocenił współautor propozycji PO, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premier Ewie Kopacz oraz były unijny komisarz. Jego zdaniem "lekcja grecka" jest istotna dla wszystkich krajów UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dolska
Platforma rządzi 8 lat, nie zawaliła a wręcz przeciwnie, uratowała nas przed kryzysem. Ma rzetelne wyliczenia i jeśli mówią że stać nas na ich obietnice wyborcze to wierzę że je zrealizują bez problemu.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Efendi123
Jeśli koszt tych obietnic PO to 10 mld złotych, to skąd reszta pieniędzy na ich propozycje :)? Pewnie z kieszeni obywateli. Pewnie już szykują jakiś skok na kasę jak ten skok i złodziejstwo dokonane na pieniądzach z OFE!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
Patriotów nie znajdziesz w żadnej partii, zawsze chodzi o władze i pieniądze, zadluza polskie kilkakrotnie a twoje dzieci będą to spłacać.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane