• rozwiń
  • WIG20 2190.44 -1.08%
  • WIG30 2523.60 -1.06%
  • WIG 56758.36 -0.88%
  • sWIG80 11483.22 -0.09%
  • mWIG40 3937.88 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:40

Dostosuj

Balcerowicz: plan Morawieckiego to lekarstwo gorsze od choroby

Gościem "Kropki nad i" był Leszek Balcerowicz Odtwórz: Gościem "Kropki nad i" był Leszek Balcerowicz
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: tvn24 Foto: Leszek Balcerowicz w "Kropce nad i" | Video: Gościem "Kropki nad i" był Leszek Balcerowicz

Jeśli jest jakaś osoba w rządzie, która zna się na finansach i gospodarce, to taka osoba jeszcze się nie ujawniła - powiedział w programie "Kropka nad i" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz.

Prof. Balcerowicz pytany przez Monikę Olejnik o przyczyny przeceny złotego powiedział, że "jeżeli są niepokoje co do stanu finansów państwa, a w Polsce wymagają one naprawy, to trudno się spodziewać, że waluta krajowa będzie się wzmacniać".

Nieodpowiedzialne obietnice

- To co przedstawiło ministerstwo finansów, w tzw. programie konwergencji to jest zapowiedź zwiększania deficytu, mimo, że oni nie zakładają, że będą spełniane inne obietnice PiS-u niż program Rodzina 500 plus - powiedział.

Jak dodał to pokazuje, jak nieodpowiedzialne były te obietnice. Oby nie były realizowane - podkreślił gość "Kropki nad i".

Balcerowicz stwierdził też, że prezydent powinien porozumieć się z ministrem finansów i pokazać, jak sfinansuje własne obietnice (skrócenie wieku emerytalnego, pomoc frankowiczom). - To są miliardy złotych. Nie można tolerować skrajnej nieodpowiedzialności najwyższych urzędników państwowych, w tym przypadku Andrzeja Dudy - zaznaczył.

Widmo katastrofy

Tłumaczył, że gdyby weszła w życie ustawa frankowa, przedłożona przez prezydenta Dudę, to zgodnie z ekspertyzą Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego byłaby to katastrofa dla banków. - Ogromne straty banki przerzuciłyby na klientów. Katastrofa banków to jest katastrofa gospodarki. To miałem na myśli mówiąc o skrajnej nieodpowiedzialności - wyjaśniał.

Dodał, że nadzór bankowy wie, które banki są w słabszej sytuacji i które byłyby bardziej dotknięte ustawą. - Jeżeli część banków byłaby bardziej dotknięta to mogą z tego wyniknąć dalsze konsekwencje - przekonywał.

Gość Moniki Olejnik powiedział, ze jeśli jest jakaś osoba w rządzie, która zna się na finansach i gospodarce to taka osoba "jeszcze się nie ujawniła". - Słyszę wiele wypowiedzi, które porażają mnie swoją niekompetencją albo lekkomyślnością. Jeżeli się zapowiada przyspieszenie rozwoju gospodarczego w Polsce, doganianie pod względem poziomu życia tego, co jest na Zachodzie w przeciągu 15 lat i jednocześnie proponuje się lekarstwo gorsze od choroby, czyli plan Morawieckiego to znaczy, że nie mamy do czynienia z poważną wiedzą - argumentował.

W lutym rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Plan Morawieckiego przewiduje ponad bilion złotych na inwestycje w najbliższych latach. Jego źródłem będą fundusze unijne, środki na lokatach polskich firm oraz spółki Skarbu Państwa.

Ceny energii w górę?

Prof. Leszek Balcerowicz skomentował też utworzenie Polskiej Grupy Górniczej, która przejmie kopalnie Kompanii Węglowej. Wśród sygnatariuszy porozumienia, obok zarządów KW i PGG, są inwestorzy: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika, Węglokoks, Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP), Towarzystwo Finansowe Silesia, a także banki: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK oraz PKO BP.

- Ratowanie górnictwa przez spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa mogłoby doprowadzić do podwyżki cen elektryczności o 11 groszy dla polskiego przemysłu, co oczywiście ograniczyłoby konkurencyjność i w jakiejś mierze przełożyło się cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - oznajmił Balcerowicz.

Podkreślił też, że Beata Szydło jest "generalnie dumna ze wszystkiego, co sama robi i co robi reszta PiS-u, ale to nie jest gwarancja jakości jej decyzji".

Powstanie PGG ma uratować 100 tys. miejsc pracy argumentowała Monika Olejnik. - Nigdy nie było planu, żeby zwolnić 100 tys. osób. Chodziło o to, by tam, gdzie nie da się produkować bez strat, ograniczać produkcję. Górnikom oferowano duże odprawy, nikt w Polsce nie dostaje takich odpraw - powiedział Balcerowicz.

Dodał też, że "jest rzeczą niesłychaną, by w przedsiębiorstwach, gdzie są ogromne straty, zatrudnieni otrzymywali 13. czy 14. pensję".

Misja na Ukrainie

W ub. tygodniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował Leszka Balcerowicza swoim przedstawicielem w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana. Powołano też wspólną prezydencko-rządową grupę doradców ds. wspierania reform na Ukrainie, której Balcerowicz będzie współprzewodniczącym.

- Ukraina jest niezwykle ważna dla Polski i Europy. To bastion, który nas oddziela od Rosji. Sukces Ukrainy będzie sukcesem Polski - powiedział Balcerowicz. - Przy całym moim krytycyzmie, chcę pozytywnie zaznaczyć przyjazny stosunek PiS do Ukrainy - zaznaczył.

Według niego, aby usunąć korupcję na Ukrainie trzeba przebudować państwo. - To zaczyna się na Ukrainie dziać, choć jest sporo do zrobienia - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (20)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
panu już dziękujemy, może jechać na Ukrainę
 • 2
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jacek01
Panie Morawiecki niech Pan Polaków nie traktuje jak Pan Kurski,Pana ojciec ostatnio pokazał Waszą klasę WSTYD
 • 16
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cyrusek
 • 4
 • 22
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
Twój mózg wypełniły teorie spiskowe niejakiego reżysera Brauna. Brak tam już miejsca na samodzielne myślenie.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane