• rozwiń

Nowy interes Lasów Państwowych. Chcą budować domy z drewna

Domy z drewna z poparciem Szyszki Odtwórz: Domy z drewna z poparciem Szyszki
Domy z drewna z poparciem Szyszki

Lasy Państwowe (LP) zapowiadają budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane zapowiadają Lasy Państwowe (LP). Leśnicy chcą też zainwestować w rozwój turystyki, budując małe drewniane hotele czy remontując stare ośrodki wczasowe.

W poniedziałek w siedzibie resortu środowiska minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w ramach projektu rozwojowego LP "Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą".

Wsparcie budownictwa drewnianego

Efektem współpracy ma być m.in. stworzenie ogólnokrajowych instrumentów wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy Banku Ochrony Środowiska. Powołany ma zostać również zespół roboczy, do którego zaproszeni zostaną przedstawiciele administracji rządowej, branży drzewnej czy instytutów badawczych.

Według ministra Szyszki nowy projekt leśników wpisuje się w misję resortu, czyli udostępnianie zasobów przyrodniczych Polski dla zrównoważonego rozwoju kraju, szczególnie terenów wiejskich. Ocenił, że dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy na terenach niezurbanizowanych. - To element, który bardzo mocno wpisuje się też w politykę klimatyczną, którą realizujemy od dwóch lat - zaznaczył.

Drewniane domy na wynajem

Dyrektor generalny LP wyjaśnił, że jednym z elementów programu ma być budowa drewnianych domów pod wynajem na niektórych gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe, które nie są np. zalesione. Leśnicy chcą też budować małe drewniane hotele oraz remontować ośrodki wczasowe. Tomaszewski uważa, że drewno powinno być coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie kubaturowym, mieszkalnym. Dlatego też - jak mówił - inicjatywa LP może się wpisać w rządowy program Mieszkanie plus.

Szef LP poinformował, że w ramach programu mógłby powstać system kredytowania budownictwa z drewna dla prywatnych właścicieli gruntów. - Adresowane byłoby to do tych, którzy mają własne działki, bądź mogą je kupić i chcą skorzystać z linii kredytowej zmiękczanej przez fundusz świadczeń socjalnych. Te kredyty mogłyby być dodatkowo zmiękczane dotacjami z NFOŚiGW na fotowoltaikę - powiedział Tomaszewski.

Dyrektor LP zapowiedział, że część drewna, która zostanie pozyskana w ramach uprzątania Borów Tucholskich po sierpniowych nawałnicach, zostanie przeznaczona na prefabrykaty pod przyszłe budownictwo drewniane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jacsosna
Mój znajomy mieszka w Kaliforni w Hayward w apartamentowcu z podziemnym garażem. całość zbudowana z drewna - 6 kondynacji. można? można!!
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
antychrześcijanin
Proponuję apartamentowce z bali - będzie ekologicznie.
Budynki z bali najlepiej budować na miejscu - w puszczy. Przesiedli się tam szukających mieszkań z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.
  • 6
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane