• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Znane leki wycofane ze sprzedaży. Ostrzeżenie

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy Odtwórz: Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy "Źródło: TVN24 BiS"

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu z całego kraju probiotyk Lakcid oraz lek na uspokojenie Hydroxyzine Hydrochloride. W obu przypadkach chodzi o jedną serię produktów.

"Badanie wykazało, że próbka przedmiotowego produktu leczniczego jest niezgodna ze specyfikacją podmiotu odpowiedzialnego w zakresie parametru określającego liczbę CFU pałeczek kwasu mlekowego" - czytamy w uzasadnieniu do decyzji w sprawie probiotyku Lakcid.

Wycofana została następująca seria produktu:

- numer serii: 019616, data ważności: 03.2018

Producentem leku jest "Biomed-Lublin" Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. Lakcid to probiotyk, który stosowany jest w czasie i po antybiotykoterapii. W komunikacie do decyzji GIF-u producent wskazał, że "wykryta różnica wartości parametru nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania leku i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjentów".

Jednocześnie zwrócono uwagę, że chodzi o jedną z około 300 serii, które są produkowane w ciągu roku. Ponadto "Biomed-Lublin" podjął działania mające na celu ustalenie powodów stwierdzonych w badaniu odchyleń. W tym również niezależnych od producenta, jak na przykład niewłaściwy transport i przechowywanie.

ZOBACZ DECYZJĘ GŁÓWNEGO INSPEKTORA FARMACEUTYCZNEGO

Lek na uspokojenie

Z obrotu z całego kraju wycofano także lek na uspokojenie Hydroxyzine Hydrochloride. Jak poinformowano, wniosek w tej sprawie został złożony przez samego importera - Parafarmacja Sp. z o.o.

"Przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest błąd w oznakowaniu opakowania w zakresie drogi podania" - czytamy w uzasadnieniu.

Wycofana została następująca seria produktu:

- numer serii: 010517, data ważności: 04.2019

Hydroksyzyna to lek psychotropowy, wskazany do stosowania w psychiatrii jako lek uspokajający i hamujący aktywność układu nerwowego. Producentem jest firma Genetek Lifesciences.

ZOBACZ DECYZJĘ GŁÓWNEGO INSPEKTORA FARMACEUTYCZNEGO

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane