• rozwiń

Temat: Pomorze Zachodnie. Twój port na morzu europejskich możliwości

Laboratorium, w którym powstają ekologiczne i innowacyjne środki ochrony roślin

Potężny zastrzyk finansowy dla innowacyjnych firm z Pomorza Zachodniego Odtwórz: Potężny zastrzyk finansowy dla innowacyjnych firm z Pomorza Zachodniego
Foto: To laboratorium firmy EKODARPOL z Dębna w województwie zachodniopomorskim | Video: Potężny zastrzyk finansowy dla innowacyjnych firm z Pomorza Zachodniego

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Specjaliści w białych fartuchach, rzędy fiolek, nowoczesne mikroskopy i aparatura do analiz mikrobiologicznych - sceneria jak z nowoczesnego instytutu badawczego. To laboratorium firmy EKODARPOL z Dębna w województwie zachodniopomorskim.

Nowoczesne naukowe laboratorium powstało dzięki środkom unijnym. Firma zajmuje się opracowywaniem, wdrażaniem oraz produkcją naturalnych i ekologicznych środków wspomagających uprawę roślin. - Badania, które wykonujemy są innowacyjne w skali całego kraju - przekonuje Damian Gawroński z firmy EKODARPOL. - Nasze działania zmierzają do tego, aby jednocześnie chronić środowisko i podnosić opłacalność produkcji rolnej i ogrodniczej – dodaje Gawroński.

By firma stała się innowacyjna, każdy jej produkt, każde rozwiązanie, musi być poprzedzone skomplikowanymi, czasochłonnymi badaniami i analizami laboratoryjnymi. Stworzenie własnego laboratorium było możliwe dzięki funduszom unijnym, które wspierają innowacje w gospodarce Pomorza Zachodniego. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 Ekodarpol otrzymał 3,5 miliona złotych dofinansowania. - Niewątpliwie środki unijne pozwalają nam poszerzyć spektrum działania - przyznaje Marcin Pruczkowski, dyrektor wykonawczy firmy Ekodarpol. - Firma na pewno jest dzięki temu bardziej innowacyjna. Dzięki temu programowi może też wyjść na pozycję lidera innowacji w swojej branży.

Z kolei Damian Gawroński przekonuje, że uruchomienie laboratorium nie byłoby możliwe w takim zakresie i na takim poziomie, jak funkcjonuje w chwili obecnej bez środków z RPO.

Samorząd województwa przekazał do tej pory przedsiębiorstwom z Pomorza Zachodniego łącznie 285 milionów złotych dofinansowania na projekty związane z innowacjami w gospodarce regionu w ramach RPOWZ 2014-2020.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane