• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Kwota wolna od podatku ma pójść w górę. Rząd zajmie się projektem

Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie Odtwórz: Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie
Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnie "Źródło: TVN24 BiS"

Dziś rząd zajmie się projektem podwyższającym dla najmniej zarabiających kwotę wolną od podatku do 8 tysięcy złotych z obecnych 6,6 tysiąca złotych.

Projekt przewiduje podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku, dla podatników osiągających dochód nieprzekraczający tej kwoty. W przypadku dochodów w przedziale 8 tys. zł - 13 tys. zł (obecnie 11 tys. zł) kwota wolna będzie stopniowo malała do 3091 zł.

Podatnicy, których dochody przekroczą 13 tys. zł, ale będą niższe od górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), będą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł. W przypadku podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 tys. 528 zł, kwota będzie maleć do zera przy dochodzie wynoszącym 127 tys. zł.

"Wprowadzenie powyższych rozwiązań utrzymuje zróżnicowanie ciężarów publicznych z uwzględnieniem zdolności podatkowej danej osoby. Jednocześnie pozwala zrównoważyć z jednej strony potrzeby podatników, z drugiej zaś możliwości sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

"Korzyść z podwyższenia kwoty wolnej od podatku odczują w szczególności osoby uzyskujące najniższe dochody z pracy oraz zdecydowana większość emerytów i rencistów. Efektem podwyższania tej kwoty będzie stopniowy wzrost dochodów pozostających w dyspozycji większości podatników" - dodano.

Jak mówił niedawno wicepremier, minister finansów Mateusz Morawieck, dzięki tej zmianie z kwoty wolnej skorzysta od 1,2 do 2,2 miliona osób więcej.

Obietnica

Obecne progi kwoty wolnej to efekt zmian z jesieni ub.r. Wcześniej przez wiele lat wynosiła ona dla wszystkich 3091 zł.

Podniesienie jej do 8 tys. zł było jedną z głównych obietnic PiS i Andrzeja Dudy przed wyborami w 2015 r. W kampanii nie zapowiadano jednak, że wysokość kwoty będzie zróżnicowana i zależna od dochodów.

Do zmiany kwoty wolnej zobowiązał polityków także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r., w którym poziom 3091 zł uznano za niezgodny z konstytucją. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że tak niska kwota wolna sprawia, że podatki muszą płacić nawet osoby z dochodem nie zapewniającym minimum egzystencji.

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Przysługuje wyłącznie podatnikom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
abuse
"Lepiej poczęstować dwudziestu niepalących niż jednego palącego." Podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających będzie miało znikomy wpływ na budżet, bo i tak nie będą mieli czego odpisać. Ale za to jaki sukces PR - realizujemy obietnice wyborcze i dbamy o najbiedniejszych. Obrzydliwa hipokryzja.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wielkie nerwy
Kolejna zagrywka nabijająca sondaże. Po przeliczeniu wychodzi na to ze kwote mogą odliczyć osoby których dochód nie przekracza ok600 zl. ms. Osoby takie nie są w stanie zaoszczędzić takiej kwoty, która "jest wolna od podatku" Kidy rząd zacznie uważać nas za istoty myślące? Ohyda
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane