• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kurella odchodzi z Tauronu. Jest nowy prezes

Kurella odchodzi z Tauronu. Jest nowy prezes
Foto: TVN24BiŚ Foto: Jerzy Kurella przestał być prezesem Tauronu

Jerzy Kurella został odwołany z funkcji prezesa Tauronu. Na tym stanowisku zastąpił go Remigiusz Nowakowski - podała spółka.

Z poprzedniego składu zarządu Tauronu na stanowisku pozostała jedynie wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Anna Striżyk.

Wyborcza miotła

Rada nadzorcza odwołała we wtorek ze składu zarządu Tauronu prezesa Jerzego Kurellę, wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Piotra Kołodzieja, wiceprezesa ds. korporacji Henryka Borczyka oraz wiceprezesa ds. handlowych Michała Gramatykę.

W skład zarządu – od 8 grudnia – rada nadzorcza powołała: Remigiusza Nowakowskiego na stanowisko prezesa, Jarosława Brodę na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i rozwoju, Kamila Kamińskiego na stanowisko wiceprezesa ds. korporacji oraz Piotra Zawistowskiego na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych.

Remigiusz Nowakowski był członkiem zarządu i wiceprezesem Tauronu w latach 2006-2008. Od 2008 r. był związany z koncernem energetycznym Fortum. 24 listopada br. minister skarbu powołał go do rady nadzorczej Orlenu. 

Krótka kadencja

Jerzy Kurella był prezesem Tauronu od 1 października br. Tego dnia stanowisko stracili poprzedni prezes Dariusz Lubera, a także wiceprezes ds. korporacji Aleksander Grad oraz wiceprezes zarządu ds. handlowych Katarzyna Rozenfeld. Z funkcji w zarządzie zrezygnowali też wówczas wiceprezes ds. handlowych. Stanisław Tokarski i wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki.

W tym czasie Tauron - do którego należą kopalnie Janina i Sobieski – negocjował warunki nabycia (poprzez spółkę celową) części aktywów kopalni Brzeszcze, jednego z dawnych zakładów Kompanii Węglowej, który został wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi. 30 września SRK informowała o przerwaniu negocjacji.

W mediach pojawiały się wcześniej doniesienia o "poważnym spięciu na linii zarząd Tauronu - resort skarbu" - mogącym pogrzebać plan ratunkowy dla górnictwa, a także sugestie, że stanowiska w związku ze sprawą mogą stracić członkowie zarządu Tauronu. Jak podawały wówczas media, tłem konfliktu były plany związane z ewentualnym zakupem przez Tauron kopalni Brzeszcze.

Obok Kurelli 1 października rada nadzorcza Tauronu powołała na stanowiska wiceprezesów Michała Gramatykę i Henryka Borczyka, a 10 października - Annę Striżyk i Piotra Kołodzieja.

Jakie plany?

Nowy zarząd Tauronu potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów na ten temat z SRK. 15 października koncern i SRK uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze, a cztery dni później podpisały przedwstępną umowę. W ostatnich dniach Tauron informował, że uzyskano już dla tej transakcji wszystkie zgody korporacyjne oraz UOKiK; trwa jeszcze proces związany z decyzją ministerstwa środowiska o przeniesieniu koncesji.

Obecne zmiany w zarządzie Tauronu poprzedziła dokonana przez ministra skarbu wymiana członków rady nadzorczej. 3 grudnia minister skarbu odwołał z rady nadzorczej Grzegorza Barszcza, Piotra Ciacha, Katarzynę Kosińską oraz Jarosława Zagórowskiego (wszyscy zostali powołani tam w sierpniu br.), powołując w ich miejsce Annę Biesialską, Michała Czarnika, Annę Mańk oraz Wojciecha Myśleckiego. Prócz nich w RN Tauronu zasiadają obecnie Beata Chłodzińska (przewodnicząca rady), Maciej Koński, Leszek Koziorowski i Jacek Szyke.

We wtorek nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Tauronu przegłosowało rozszerzenie składu rady nadzorczej koncernu - do dziewięciu osób. W kolejnym głosowaniu akcjonariusze zaakceptowali zaproponowaną przez KGHM kandydaturę Renaty Wiernik-Gizickiej – z dniem 9 grudnia br.

Wcześniej, również we wtorek, nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Tauronu nie przegłosowało podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez skierowaną do Skarbu Państwa emisję akcji o wartości 370,6 mln zł. Zgodnie z uzasadnieniem zawartym w pierwotnym wniosku zarządu o zgodę na podwyższenie kapitału, miało to pomóc koncernowi w realizacji wycenionego na około 37 mld zł, znajdującego się w aktualizacji strategii spółki, programu inwestycyjnego na lata 2014-23.

Program emisji obligacji

B. prezes Tauronu ocenił po głosowaniu, że brak zgody akcjonariuszy na podwyższenie kapitału, nie jest dla spółki "żadną przeszkodą". Przypomniał m.in., że koncern zawarł 24 listopada z grupą banków umowy, na podstawie których ustanowiony został program emisji obligacji z gwarantowanym objęciem o wartości 6,27 mld zł. Wcześniej przedstawiciele zarządu Tauronu akcentowali, że planowane podwyższenie kapitału nie wiąże się ze sprawą ew. zakupu kopalni Brzeszcze, a Tauron zainwestuje w ten zakład nawet bez zgody akcjonariuszy na emisję akcji.

Według wcześniejszych komunikatów obok programu emisji obligacji z gwarantowanym objęciem przez banki Tauron korzysta m.in. z rynkowego programu emisji obligacji, a także finansowania udostępnionego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (20 listopada spółka podpisała z BGK aneks do programu emisji obligacji zwiększający kwotę gwarantowaną przez BGK o 400 mln zł - do łącznej kwoty programu wynoszącej 1,7 mld zł). W finansowanie koncernu zaangażowany jest również Europejski Bank Inwestycyjny.

Jedna z największych firm

Grupa Tauron jest jedną z największych firm w Polsce. Jej kapitał własny wynosi ok. 20 miliardów zł. Jest też największym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju. Sieci dystrybucyjne spółek należących do Tauronu obejmują 18,3 proc. powierzchni Polski. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km kw., za pośrednictwem 258 tys. km linii energetycznych.

Spółki skupione w Grupie Tauron sprzedają około 38,6 TWh energii elektrycznej (w 2014 r.) do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego oraz osiąga 5 proc. wskaźnik krajowego wydobycia węgla kamiennego. Jest też drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc elektrowni skupionych w Grupie w 2014 r. to około 4,8 GW. Grupa Tauron to także największy dostawca ciepła na Górnym Śląsku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane