• rozwiń

Temat: Gospodarka

Kulczykowie sprzedali akcje piwowarskiego giganta. Za 1 mld funtów

Kulczykowie sprzedali akcje piwowarskiego giganta. Za 1 mld funtów
Foto: Shutterstock Foto: SABMiller jest globalnym koncernem piwowarskim, który działa na 75 rynkach świata

Za ponad 1 mld funtów Kulczyk Investments sprzedał połowę posiadanego pakietu akcji koncernu piwowarskiego SABMiller.

Spółka należąca Dominiki i Sebastiana Kulczyków sprzedała 24 mln akcji SABMiller, które stanowiły połowę posiadanego 3 proc, pakietu akcji spółki. Rodzeństwo przejęło akcje, jako część spadku po jednym z najbogatszych polskich biznesmenów Janie Kulczyku.

Po transakcji Kulczyk Investments nadal będzie posiadało 1,5 proc. pakiet akcji.

Dlaczego?

Z komunikatu spółki Kulczyk Investment wynika, że pozyskany kapitał spółka chce przeznaczyć na realizacje  nowej strategii, stworzonej przez Sebastiana Kulczyka.

"Jej kluczem jest dywersyfikacja pod względem ich skali (od dywidendowych bluechipów po startupy), formy zaangażowania (od inwestora finansowego po wiodącego inwestora strategicznego), a także lokalizacji" - podał KI w komunikacie.

Gigant rynku

SABMiller jest globalnym koncernem piwowarskim, który działa na 75 rynkach świata. Do ogromnej spółki należą także polskie marki piw, czyli Lech i Tyskie. W jego portfolio są również m.in. Pilsner Urquell, Grolsch, Miller Genuine Draft i Peroni Nastro Azzuro.

Kulczyk Investments należy do dzieci Jana Kulczyka, który zmarł w zeszłym roku. Sebastian i Dominika Kulczykowie odziedziczyli majątek warty - według magazynu Forbes - 15,9 mld złotych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane