• rozwiń

Chcą obniżenia podatku na ubranka dziecięce

Chcą obniżenia podatku na ubranka dziecięce

Rząd powinien działać na rzecz obniżenia podatku VAT na buty i ubranka dziecięce z 23 proc. do 8 proc. - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Podkreślił, że klub Kukiz'15 opowiada się za zmniejszaniem obciążeń podatkowych dla obywateli.

Tyszka przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd PO-PSL od 1 stycznia 2012 roku podwyższył VAT na buty i ubranka dziecięce z 8 proc. do 23 proc. Jak dodał, rząd argumentował wówczas tę zmianę prawem europejskim. Poseł Kukiz'15 zauważył, że w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Luksemburgu obowiązują obniżone stawki VAT na ubranka dla dzieci.

Bez dyskryminacji polskich rodzin

- Nie ma żadnego powodu, dla którego polskie rodziny miałyby być w tym zakresie dyskryminowane - przekonywał wicemarszałek Sejmu.

Zdaniem Tyszki, rząd powinien wysłać wniosek do Komisji Europejskiej o tzw. środek specjalny, który pozwoliłby na stosowanie w Polsce obniżonych stawek VAT na buty i ubranka dziecięce. Powiedział, że Kukiz'15 przygotował taki wniosek za Ministerstwo Finansów i potrzebny jest tylko podpis szefa resortu Mateusza Morawieckiego.

Polityka rodzinna według Kukiz'15

- To jest polityka rodzinna, którą Kukiz'15 uważa za rozsądną. Polityka, która polega na zmniejszaniu obciążeń podatkowych dla obywateli - podkreślił poseł.

Inicjatywa Kukiz'15, to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji "Wolnościowego Poniedziałku", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację.

Poprzednio zgłoszone zostały projekty dotyczące: likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. dnia podatkowego, likwidacji akcyzy na samochody, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę oraz utworzenia Polskiego Instytutu Żywności.

Zobacz Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla polskich rodzin (Wideo z 23.01.2017)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane