• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

W tym roku upadnie ponad tysiąc firm

Kawecki: firmy otrzymują fałszywe wezwania do zapłaty Odtwórz: Kawecki: firmy otrzymują fałszywe wezwania do zapłaty
Kawecki: firmy otrzymują fałszywe wezwania do zapłaty "Źródło: TVN24 BiS"

W 2018 roku upadnie około 1100 firm - podała w raporcie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Jak dodano szczególnie pogarsza się sytuacja w branży transportowej.

KUKE poinformowała, że w listopadzie zmniejszyła się liczba niewypłacalnych podmiotów gospodarczych i wyniosła 51 przedsiębiorstw. Oznacza to spadek o 24 proc. wobec października i o 4 proc. względem listopada 2017 roku.

"W ciągu ostatnich 12 miesięcy na skutek niewypłacalności działalność zakończyło 618 przedsiębiorstw, czyli o 5,6 proc. więcej wobec 2017 roku. Na podstawie dotychczasowych danych i w odniesieniu do sytuacji gospodarczej KUKE podtrzymuje dotychczasową prognozę 1100 upadłości i restrukturyzacji w 2018 roku" - napisano w raporcie.

Problemy branży transportowej

Z obserwacji KUKE wynika, że sytuacja w branży budowlanej stabilizuje się, pogarsza zaś w branży transportowej.

"(...) Również obserwowana przez nas branża budowlana - mimo, że utrzymuje wysoki poziom restrukturyzacji i upadłości - jest stabilna. Wynika to m.in. z tego, że po kryzysie 2012 roku branża nauczyła się ostrożnie podchodzić do sytuacji rynkowej i z wyprzedzeniem reagować na potencjalne zagrożenia" - napisano.

Z kolei sektor transportowy boryka się obecnie przede wszystkim brakami w kadrze wykwalifikowanych kierowców i wysokimi cenami paliw, które zmniejszają uzyskiwane marże.

"Tym samym - mimo dużego popytu na usługi transportowe - notujemy tendencje wzrostową upadłości i restrukturyzacji. Dodatkowo w połowie 2020 roku koszty działalności mogą wzrosnąć przez zmianę przepisów dotyczących pracowników delegowanych, co może jeszcze bardziej utrudnić funkcjonowanie sektora" - napisano.

Obawy polskich firm

Na początku grudnia kraje członkowskie UE ustaliły, w jakich sytuacjach kierowcy będą podlegać przepisom o delegowaniu pracowników. Zgodnie z tym stanowiskiem, jeśli kierowca będzie wykonywał przewóz z kraju, w którym mieści się siedziba firmy, do innego państwa, to będzie wyłączony z przepisów o delegowaniu.

Wprowadzenie regulacji, zgodnie z którymi kierowcy w transporcie drogowym zostaną objęci przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, zaproponowała Komisja Europejska. Na takie rozwiązania naciskały kraje zachodnie.

Objęcie kierowców przepisami o delegowaniu pracowników oznaczałoby konieczność wprowadzenia zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Dla firm transportowych z krajów naszego regionu oznaczałoby to ogromny wzrost kosztów.

Nowych regulacji obawia się zwłaszcza Polska, która ma największą flotę samochodów transportowych w UE. To ważna gałąź gospodarki, która tworzy w Polsce dziesiątki tysięcy miejsc pracy.

Przyjęta propozycja jest stanowiskiem Rady UE do negocjacji z PE nad ostatecznym kształtem nowych przepisów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
FFF
Loading...
FFF
Nasi przedsiębiorcy powinni byli się liczyć ze wzrostem kosztów i inwestować w efektywność i innowacyjność przedsiębiorstw transportowych, a nie konkurować tylko tanią siłą roboczą.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Thomas_44
Całkowita racja. Dotyczy to również pracowników z Ukrainy, teraz kiedy Niemcy chcą otworzyć dla nich rynek pracy zaczyna się lament, "co będzie jak oni wyjadą?". Jak by Polacy zarabiali jak ludzie, nie było by zmartwienia.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane