• rozwiń

Belka ustąpi, aby Komorowski zdążył powołać nowego szefa NBP? "Niepoważna propozycja"

Belka ustąpi, aby Komorowski zdążył powołać nowego szefa NBP? "Niepoważna propozycja"
Foto: tvn24 Foto: Czy Belka dokończy swoją kadencję na stanowisku szefa NBP?

Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski, który swoje obowiązki będzie pełnił jeszcze przez dwa miesiące, może wymienić obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego na nowego kandydata Platformy Obywatelskiej - pisze w swoim rynkowym komentarzu bank ING. - Nie ma powodu, aby Marek Belka składał rezygnację. Taka propozycja jest niepoważna - oceniła z kolei prof. Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

Jak pisze główny ekonomista ING Rafała Benecki, Komorowski, którego na początku sierpnia w Pałacu Prezydenckim zastąpi Andrzej Duda, może wyznaczyć nowego prezesa NBP jeszcze przed ukończeniem swojej kadencji.

Sam zrezygnuje?

Kadencja Marka Belki, obecnego szefa banku centralnego, kończy się wprawdzie 10 czerwca 2016 roku, ale prezes NBP może wcześniej zrezygnować ze stanowiska, tłumacząc swoją decyzję kłopotami zdrowotnymi. Wówczas prezydent Komorowski będzie mógł wyznaczyć nowego kandydata.

Jest bowiem niemal nieprawdopodobne, że prezydent elekt przedłuży kadencję Belki, który mimo, że pochodzi ze środowiska socjaldemokratycznego jest silnie kojarzony z rządem Platformy Obywatelskiej.

Pomysł wydaje się zaskakujący, ale nie niemożliwy. ING zwraca bowiem uwagę, że wśród członków PO istnieją powszechne obawy, że ich partia przegra jesienne wybory parlamentarne. W związku z tym członkowie PO będą chcieli zaproponować na stanowisko szefa NBP technokratę i w ten sposób unikną węgierskiego scenariusza, gdzie szef banku centralnego nie jest w pełni niezależny - pisze ING.

O tym, że Belka może zostać odwołany ze stanowiska przed zakończeniem kadencji napisała też "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety prezes NBP znalazł się w opałach zwłaszcza po wypowiedzi podczas poniedziałkowej uroczystości na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w której ocenił, że młodzi zagłosowali na "komedianta". Kto jest jego zdaniem komediantem, nie sprecyzował. Część obserwatorów uznała, że miał na myśli prezydenta elekta. Sam Belka później tłumaczył w TVN24, że absolutnie nie chodziło mu o Andrzej Dudę, lecz o różnych "egzotycznych" kandydatów.

Możliwość wyznaczenia szefa NBP i członków RPP to jedne z najważniejszych prerogatyw prezydenta w dziedzinie gospodarki.

Do końca

Wątpliwości co do odejścia prezesa NBP rozwiał doradca Marka Belki. Jak powiedział, Belka planuje "kontynuować swoją misję" na stanowisku szefa banku centralnego.

Z kolei Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej stwierdziła na antenie TVN24 Biznes i Świat, że pomysł rezygnacji Marka Belki to tylko "fakt medialny". - Prezes Marek Belka pełni swoje obowiązki i sądzę, że będzie je pełnił do czerwca 2016 roku, gdyż wtedy kończy się jego kadencja. Nie ma powodu, aby składał rezygnację. Taka propozycja jest niepoważna - oceniła prof. Elżbieta Chojna-Duch.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zbys2
Panie Belka zajmij się umocnieniem złotego który ciągle traci na wartości. Masz dbać o naszą walutę żeby była mocna i stabilna a nie zajmować się polityką. Prezes powinien być ponad podziałami politycznymi a nie komentować na forum publicznym swoje opinie na temat np. wyborów czy zmian ministrów w rządzie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Przemysliciel
tomasz, skok na kase z ofe byl, nie ma co zaprzeczac.

ale dzieki temu kraj nie zbankrutowal. a gdyby tak sie stalo to i tak te pieniadze by wyparowaly na gieldach.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
szaszapek
Pomysł dobry, bo po czerwcu 2016 to różnie może być. A pieniędzy trzeba pilnować.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tomasz_trus
Poważnie!? A gdzie byłeś ze swoimi hasłami "obrony naszych pieniędzy" gdy wspólne siły PO-Prezydent zrobiły skok na 150 mld naszych pieniędzy w OFE?! Udało się coś upilnować przed cwaniaczkami? Co zrobił prezydent, który miał stać na straży praworządności w tym kraju? Nic! Z podkulonym ogonem podpisał ustawę!
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paul_dreamsgarden
nie można wbrew wyborcom , w stylu "skoku na warzywniak " powoływać najważniejszych ludzi w państwie ... taki niechciany szef NBP skończy jak Durczok i tyle z tego będzie . to są rojenia
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane