• rozwiń

Frankowicze zalewają sądy pozwami

Frankowicze wygrali z bankiem. Sąd powołał się na wyrok TSUE Odtwórz: Frankowicze wygrali z bankiem. Sąd powołał się na wyrok TSUE
Frankowicze wygrali z bankiem. Sąd powołał się na wyrok TSUE "Źródło: tvn24"

W 2019 roku zwiększyła się liczba pozwów, jakie frankowi kredytobiorcy składają w sądach - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, tylko w trzecim kwartale wpłynęło ich 3,2 tysiąca, co oznacza wzrost w stosunku do poprzednich trzech miesięcy o 42 procent.

"Rzeczpospolita" podaje, że w sumie w trakcie trzech kwartałów tego roku do sądów wpłynęło 7,5 tys. nowych spraw frankowych, czyli już więcej niż w całym 2018 r. (przybyło ich wtedy 7,2 tys.). Na dodatek dane kancelarii prawniczych wskazują, że w następnych miesiącach pojawi się kolejna fala pozwów.

Ma to związek ze sprzyjającymi klientom orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego oraz rosnącym odsetkiem wygrywanych przez frankowiczów spraw.

TSUE uznał, że w umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy, dotyczące różnic kursowych, nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Z kolei Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku ocenił, że jest możliwe odwalutowanie kredytu frankowego (tak jakby franki w ogóle w umowie nie występowały) oraz spłatę raty w oparciu o LIBOR. Samo wpisanie franków do umow kredytowej sędziowie uznali za "niezasługujący na ochronę kamuflaż rzeczywistych intencji"

Spotkanie

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że sprawy frankowe są trudne merytorycznie, zajmują dużo czasu, nawet dwa–trzy lata, dodatkowo obciążając i tak przeciążony system sądownictwa.

W związku z tym - jak podaje dziennik - odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli banków zaangażowanych w mieszkaniowe kredyty walutowe z urzędnikami resortu sprawiedliwości.

"Z dyskusji wynika, że ulżyć sądom mogłyby zmiany mające przyśpieszyć procedowanie spraw lub wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym sprawy frankowe nie musiałyby w ogóle trafiać do sądów. Pojawił się pomysł, aby wprowadzić obowiązek wcześniejszej mediacji między klientem a bankiem" - informuje "Rz".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
obserwatorpl300
... liberalno - lewicowi kombinatorzy zmawiają się , byle tworzyć obórkę . Wiadomo , że banki nie pozwolą na oszustwa związane z kredytami , fakt się dokonał i tyle ... .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
a sądy dla "dobra" Frankowiczów będą spowalniały sprawy wysyłając kolejne pytania do TSUE i SN
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
isaac_ganymede
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane