• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Nie masz etatu, a chcesz kupić mieszkanie na kredyt? Sprawdź, jak to zrobić

Kredyt na umowie o dzieło? Wyjaśniamy Odtwórz: Kredyt na umowie o dzieło? Wyjaśniamy
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat | Video: Kredyt na umowie o dzieło? Wyjaśniamy

Czy osoba, która nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę może dostać kredyt? Wyjaśniliśmy to w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Michał Krajkowski z DK Notus przypominał w programie, że etat nie jest podstawowym warunkiem, aby otrzymać kredyt.

Jaka umowa?

- Musimy przede wszystkim uzyskiwać dochody. Najczęściej spotykanym źródłem dochodu, poza etatem, jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli samozatrudnienie. Często spotykane są również umowy zlecenia oraz o dzieło. Te źródła dochodów są przez banki akceptowane, chociaż na innych zasadach niż etat. Najczęściej tacy kredytobiorcy muszą mieć zdecydowanie dłuższy okres uzyskiwania dochodu - wyjaśniał Michał Krajkowski.

Inne źródła

Ekspert twierdził, że w przypadku umowy o pracę wystarczy 3-6 miesięczna historia otrzymywania dochodu. Inaczej jest w przypadku innych źródeł.

- W przypadku działalności gospodarczej banki wymagają, aby ten okres stałego dochodu wynosił minimum 12 miesięcy. Wtedy może zostać zakwalifikowana jako wiarygodne źródło uzyskiwania dochodu - wyjaśnia Krajkowski.

- Wszytko dlatego, że bank chce poznać to, jak wyglądają przychody z działalności w całym roku, bo bywa tak, że działalność jest sezonowa i przychody z jednego okresu nie są reprezentatywne, a kredyt trzeba spłacać nie tylko, gdy mamy przychody, ale także wtedy, gdy ta działalność nieco gorzej działa - mówił.

Na co wpływa?

Według Krajkowskiego warunki kredytu wziętego przez osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą zwykle nie są gorsze od tej, która pracuje na umowę o pracę.

- Z reguły oprocentowanie kredytu, prowizja, opłaty dodatkowe są uzależnione tylko od kwoty kredytu i wartości nieruchomości. Źródło dochodów tylko w nielicznych przypadkach wpływa na wysokość uzyskanego kredytu - dodaje Krajkowski.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane