• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Krawczyk: problemem osób na "śmieciówkach" jest dostęp do kredytów

Krawczyk: problemem osób na śmieciówkach jest dostęp do kredytów Odtwórz: Krawczyk: problemem osób na śmieciówkach jest dostęp do kredytów
Foto: Shutterstock | Video: PAP Foto: W innych krajach europejskich osoby na elastycznych kontraktach mają możliwość np. kupowania mieszkań na kredyt | Video: Krawczyk: problemem osób na śmieciówkach jest dostęp do kredytów

To nie brak stałej umowy o pracę jest problemem osób zatrudnionych na tzw. śmieciówkach, ale dostęp do kredytów - uważa szef Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Jacek Krawczyk. Przyznaje, że w Polsce udział "umów niestandardowych" jest wyższy niż w większości krajów UE.

- Problem śmieciówek jest moim zdaniem sprawą, która w gruncie rzeczy dotyczy relacji między rynkiem pracy a sektorem bankowym. Dlatego, że w Europie obserwujemy coraz większą tendencję, w której młodzi ludzie po zakończeniu edukacji nie szukają stałych umów o pracę w związku z dużą digitalizacją rynku pracy i w ogóle gospodarki. Jest dokładnie odwrotny trend. Obserwujemy tzw. trend freelance economy, czyli ludzi, którzy de facto wykonują wolne zawody albo szukają elastyczności, żeby móc się realizować - powiedział Krawczyk.

Problem ze startem w życie

Zastrzegł jednak, że w innych krajach europejskich osoby na elastycznych kontraktach mają możliwość np. kupowania mieszkań na kredyt. - W związku z czym uważam, że mamy trochę w Polsce dyskusję obok prawdziwych problemów, bo tu nie chodzi tylko, albo - moim zdaniem - nie przede wszystkim o stałe umowy o pracę, bo ten trend w Europie jest jednoznaczny - ich udział w ogólnym portfelu się zmniejsza. Natomiast problem polega na tym, że młodzi ludzie nie mogą znaleźć sposobu na finansowanie własnego startu w obecnej sytuacji, która jest w Polsce - dodał.

Przyznał jednocześnie, że w Polsce udział "umów niestandardowych" jest duży, większy niż w większości krajów Unii Europejskiej. - Ale ciągle uważam, że możnaby to przekształcić w polską szansę a nie problem. Niestety w Polsce politycy widzą to inaczej i próbują usztywnić rynek pracy, co moim zdaniem jest działaniem kontrproduktywnym - ocenił.

Pytany o pomysł jednolitego kontraktu, odparł: "Jeżeli rzeczywiście istnieje potrzeba, żeby załatwić pewien problem społeczny, to jest to myślę kierunek prawidłowy, aczkolwiek wyobrażam sobie, że to będzie bardzo skomplikowane w realizacji, ponieważ prawo pracy w Polsce jest dość wymagające, skomplikowane i teraz przekształcenie wszystkich relacji pracowniczych w jakąś jedną standardową na pewno nie będzie łatwym zadaniem".

Pomysł PO

Według propozycji PO od 2016 r. umowy cywilnoprawne zwane "śmieciówkami" byłyby objęte składkami na ZUS i Fundusz Zdrowia od wysokości płacy minimalnej (1850 zł brutto), w następnym roku składkami w pełnej wysokości. W roku 2017 miałby być wprowadzany tzw. jednolity kontrakt na podstawie Kodeksu pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ewefw
Podpisuję się pod tym pomysłem obiema rękami, dla mnie to realna pomoc na moje problemy mimo że nie chcę brać dużego kredytu, problemem są też drobniejsze pożyczki czy zakup na raty.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane