• rozwiń
  • WIG20 2205.57 -0.55%
  • WIG30 2505.36 -0.59%
  • WIG 58229.24 -0.51%
  • sWIG80 11576.17 -0.17%
  • mWIG40 3796.71 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:27

Dostosuj

Wypożycz elektryczne auto. Kraków snuje plany

Wypożycz elektryczne auto. Kraków snuje plany
Foto: tvn24 Foto: Samochód elektryczny. Nowa moda polska?

Władze Krakowa planują uruchomić wypożyczalnię samochodów elektrycznych. W mieście miałoby pojawić się co najmniej 100 tego typu pojazdów w trzech klasach i 70 terminali do ich wypożyczeń i zwrotów. Termin uruchomienia usługi nie jest na razie znany.

W poniedziałek gmina Kraków ogłosiła chęć przeprowadzenia dialogu technicznego i konsultacji w tej sprawie. Po zasięgnięciu opinii ekspertów rozpocznie się postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Szacowany termin realizacji projektu zostanie podany po 30 czerwca tego roku.

Sto aut

Zgodnie z planami w przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, z czego maksymalnie 40 w centrum miasta wewnątrz II obwodnicy, a poza nią kolejnych 30 stacji. Obsługiwać mają one co najmniej 100 samochodów w trzech klasach: 35 samochodów miejskich, dwuosobowych, 50 samochodów miejskich klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.

Terminale mają zapewnić mieszkańcom możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu samochodu elektrycznego. Będą się one znajdować w specjalnie oznakowanych miejscach w pobliżu komunikacji zbiorowej, stacji wypożyczalni miejskich rowerów, parkingów oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych.

Oznakowane miejsca

Każdy punkt bazowy ma mieć od dwóch do pięciu znakowanych miejsc postojowych i zostanie wyposażony w terminal dający możliwość jednoczesnego ładowania minimum trzech pojazdów.

Zwrot aut odbywać się będzie w tym samym lub dowolnie wybranym miejscu, wyposażonym w terminal. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na dowolnym parkingu lub w wyznaczonym miejscu parkingowym, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km.

Uzupełnienie

Zgodnie z planami wypożyczalnia aut elektrycznych ma stanowić uzupełnienie funkcjonującej na terenie Krakowa komunikacji zbiorowej oraz miejskiej wypożyczalni rowerów. Pojazdy będą mogły poruszać się po bus pasach, strefie ograniczonego ruchu z wyłączeniem ulic w ścisłym centrum (wewnątrz I obwodnicy), zatrzymywać się w strefie bezpłatnego parkowania, a także za darmo korzystać z miejskich parkingów.

Carsharing funkcjonuje w wielu europejskich miastach w takich krajach jak np. Niemcy, Szwecja czy Francja. W Polsce najbardziej zaawansowane przygotowania do uruchomienia miejskiej wypożyczalni ekologicznych samochodów są w Warszawie. Według zapowiedzi tamtejszego Zarządu Transportu Miejskiego system mógłby ruszyć jeszcze w tym roku. Na początku mieszkańcy stolicy mieliby do wyboru 500 samochodów niskoemisyjnych.

Zobacz. Elektryczne auta podbijają świat. Polska nadal jest w tej kwestii pustynią (08.05.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wezyka
auta elektryczne ?????????????????????? nie wierze,naprawde nie wierze-do tej pory brak rowerow miejskich a auta elektryczne wypala????????????????? ale jaja mormalnie kabaret
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane