• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Kraków Airport wita trzy nowe linie i zapowiada rozbudowę. "Wchodzimy do pierwszej ligi"

Kraków Airport wita trzy nowe linie i zapowiada rozbudowę. "Wchodzimy do pierwszej ligi"
Foto: krakowairport.pl Foto: Kraków Airport jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce

Trzy tradycyjne linie lotnicze: British Airways, Swiss International i KLM uruchamiają w tym miesiącu swoje połączenia do Krakowa. - Wchodzimy do pierwszej ligi lotnisk w Europie - ocenił prezes lotniska i zapowiedział nową inwestycję - budowę pasa startowego.

- Ze względu na liczbę połączeń i rodzaj linii lotniczych, które stąd latają wchodzimy do pierwszej ligi lotnisk regionalnych w Europie - powiedział w środę prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

Ponad cztery miliony

Dodał, że zgodnie z prognozą w tym roku krakowskie lotnisko zamierza przekroczyć próg 4 mln odprawionych pasażerów. - Będzie to kolejna cegiełka, bo staniemy się portem mieszczącym się w kategorii lotnisk od 4 mln do 20 mln pasażerów, bo takie są kryteria oceny w Europie - zaznaczył prezes.

Jak przypomniał, w obowiązującej obecnie letniej siatce połączeń z krakowskiego portu operuje 17 przewoźników, z czego większość to linie tradycyjne, w tym najwięksi gracze na europejskim niebie.

1 maja, po sześciu latach przerwy, loty z głównego londyńskiego lotniska Heathrow do Krakowa zainaugurował brytyjski narodowy przewoźnik British Airways. Są one wykonywane w sezonie letnim cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele), a w sezonie zimowym trzy razy w tygodniu (we wtorki, piątki i niedziele).

W tym samym dniu połączenie z Zurychu do Krakowa otworzyły szwajcarskie linie Swiss International Air Lines, należące do grupy Lufthansa. Są one wykonywane cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele).

18 maja do Krakowa zaczną latać holenderskie linie lotnicze KLM, członek sojuszu lotniczego Skyteam. Rejsy na amsterdamskie lotnisko Schiphol będą realizowane siedem razy w tygodniu.

Już prawie koniec

Pamuła podkreślił, że dobiega końca rozbudowa Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, której poszczególne etapy będą sukcesywnie oddawane do użytku w drugiej połowie tego roku. Dzięki inwestycji przepustowość lotniska wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie; teraz może ono odprawić do 3,5 mln osób rocznie.

Obecnie na lotnisku trwają prace budowlane związane z rozbudową terminalu oraz remontem dróg kołowania i rozbudową płyty postojowej. Przebudowywany jest także wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska. Łączna wartość tych inwestycji wynosi ponad 500 mln zł.

Kończy się także modernizacja połączenia kolejowego między centrum Krakowa a lotniskiem Balice polegająca na dobudowaniu drugiego toru na odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Balice, wydłużeniu połączenia o około 500 metrów do głównego terminalu lotniskowego oraz elektryfikacji linii.

Jak zapowiedział prezes lotniska w lipcu tego roku władze poru podejmą decyzję o kolejnej inwestycji – budowie nowego pasa startowego o długości 3 tys. m. Będzie on przebiegał w pobliżu istniejącego pasa i krzyżował się z nim w 3/4 długości. Po zakończeniu inwestycji, które może nastąpić w 2017 r. stary pas będzie pełnił rolę zapasową i postojową, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. W zeszłym roku obsłużył rekordową liczbę prawie 3,818 mln pasażerów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane