• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

"Drobna przeszkoda" na drodze do reformy podatkowej

"Drobna przeszkoda" na drodze do reformy podatkowej

Prawnicy mają wątpliwości dotyczące łączenia danych osobowych. - Na obecnym etapie prac nad jednolitą daniną, która miałaby wejść w życie od początku 2018 roku, konieczna jest nowelizacja ustawy, która umożliwi połączenie baz danych MF oraz ZUS – poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Ze stawkami jest mały problem, napotkaliśmy drobną przeszkodę - nie możemy złożyć baz danych MF, skarbówki, z ZUSem, bo inspektor ochrony danych osobowych ma wątpliwości prawne. Musimy zmienić ustawę, która zezwoli na połączenie tych baz danych i wtedy dopiero można mówić o stawkach – powiedział Kowalczyk dziennikarzom w kuluarach I Ogólnopolskiego Kongresu Gospodarki Rolnej i Przemysłu Spożywczego w Kępie

- Są wątpliwości prawne. Wobec tego usuniemy te wątpliwości prawne. Jak się złoży bazy danych tych dwóch instytucji, wtedy będzie można mówić o stawkach. Sama stawka to jest ostatni element konstrukcji. Ona ma zapewnić neutralność dla budżetu tej jednolitej daniny – dodał.

Brak info od TK

Kowalczyk wskazał, że początek 2018 roku to nadal realny termin wejścia w życie ustawy.

- Chcemy, aby legislacja została zakończona do końca roku – byłoby bardzo dobrze. 2017 rok byłby na wdrożenie. Pojęcie dotychczasowego PIT-u – mówię PIT, bo później może być już zupełnie inne – byłoby kwotą wolną od podatku – powiedział.

- Jeśli uchwalimy ustawę, która będzie tę kwotę wolną konsumować, to oznacza, że to będzie już funkcjonować. Natomiast Trybunał Konstytucyjny nie mówił, od kiedy to ma wejść w życie, tylko żeby zmienić legislację. Więc zadośćuczynimy wyrokowi trybunału w ten sposób – dodał.

 

Podwyżki o 100 proc. dla pracowników kancelarii „to kolejna odsłona Koryta”, „hipokryzja”, „oszustwo”:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jhn_lenon
Parafrazując Kisiela, Polska to kraj, w którym bohatersko pokonuje się trudności rozwiązane już dawno w innych państwach.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane