• rozwiń

Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

Plan naprawczy to szansa dla Kompanii Węglowej? "Albo zwolnimy 3 tys., albo pracę straci 49 tys. osób"

Plan naprawczy daje szansę na ratunek Kompanii Węglowej Odtwórz: Plan naprawczy daje szansę na ratunek Kompanii Węglowej
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Wojciech Kowalczyk | Video: Plan naprawczy daje szansę na ratunek Kompanii Węglowej

Wprowadzenie w życie planu naprawczego daje wysokie gwarancje, że Kompania Węglowa w nowej strukturze będzie funkcjonowała poprawnie i stanie się rentowna - ocenił w programie “Bilans” w TVN24 Biznes i Świat Wojciech Kowalczyk, wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Rząd przyjął w środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej - największej górniczej firmy w Unii Europejskiej, zatrudniającej 47 tys. pracowników. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca.

Przyczyny i skutki

- Kompania Węglowa znajduje się na krawędzi upadłości. Alternatywą dla niewprowadzenia tego planu jest upadłość w ciągu miesiąca - przyznał Kowalczyk. Według niego, do trudnej sytuacji w spółce doprowadziły m.in. zaniechania, nietrafione inwestycje sprzed lat, złe zarządzanie czy ceny węgla.

- Sytuacja płynnościowa jest bardzo bardzo trudna. Na koniec kwietnia luka finansowa sięgnie ok. 1 mld zł. Strata na jednej tonie węgla za 11 miesięcy tego roku to ok. 42 zł. Straty wynikające ze sprzedaży sięgają ponad 1,1 mld zł.

Wśród rządowych rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń Kompanii Węglowej (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój), przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych. W czterech kopalniach przeznaczonych do likwidacji trwają podziemne protesty górników.

Ogromne straty

- Liczby mówią o wszystkim. Te cztery kopalnie za ostatnie trzy lata miały 1 mld 900 mln straty, a nakłady inwestycyjne wyniosły 670 mln zł. Musimy optymalizować te nakłady i inwestować w rentowne kopalnie - podkreślił gość Roberta Stanilewicza. - Na szali mamy z jednej strony 49 tys. miejsc pracy i z drugiej ewentualne 3 tys. osób, które musiałyby skorzystać z dobrowolnych odejść - zaznaczył wiceminister.

Do Kompanii Węglowej należy 14 kopalń o łącznej zdolności wydobywczej 34 mln ton węgla rocznie, jednak - według informacji z września - tylko trzy utrzymywały rentowność. Wynik finansowy po sześciu miesiącach 2014 r. wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane