• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Podatek od handlu do poprawki. "Są pewne uwagi. Możliwa trzecia stawka"

Kowalczyk o nowym podatku: są jeszcze pewne uwagi Odtwórz: Kowalczyk o nowym podatku: są jeszcze pewne uwagi
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Podatek od sprzedaży detalicznej odesłany do ministerstwa finansów | Video: Kowalczyk o nowym podatku: są jeszcze pewne uwagi

Podatek od od sprzedaży detalicznej do poprawy. - Spotykaliśmy się 8 stycznia z rzeszą przedsiębiorców. Były wypracowane kierunki. Ministerstwo finansów przedstawiło komunikat, w którym zarysowało pewne stawki podatkowe i odbywają się dalsze konsultacje - mówi przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. Jak dodaje, do projektu "są jeszcze pewne uwagi", dlatego został odesłany z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do resortu finansów.

Jak powiedział minister Kowalczyk, chciałby żeby "do końca lutego został opracowany kompleksowy, ostateczny projekt w porozumieniu ze stronami. Tak żeby w marcu trafił do Parlamentu".

Przyczyny odesłania projektu

Gość TVN24 Biznes i Świat pytany o przyczyny odesłania podatku od sprzedaży detalicznej do ministerstwa finansów wskazuje na potrzebę "bardzo głębokich" konsultacji.

- Spotykaliśmy się 8 stycznia z rzeszą przedsiębiorców. Były wypracowane kierunki. Ministerstwo finansów przedstawiło komunikat, w którym przedstawiło pewne stawki podatkowe i odbywają się dalsze konsultacje - tłumaczy minister Kowalczyk.

Jak dodaje przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, doszło już do kolejnego spotkania w Sejmie z mniejszą grupą przedsiębiorców. - Są jeszcze pewne uwagi - zwraca uwagę minister.

Zmiany stawek

Minister nie wykluczył także zmian w stawkach podatku.

Przypomnijmy, że z ubiegłotygodniowego komunikatu podawanego przez resort można było się dowiedzieć, że markety będą objęte stawkami podatku od obrotów. Stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe 1,3 proc. i 1,9 proc.

- Ministerstwo finansów ma przeliczyć różne warianty, ale generalny postulat był taki, żeby zrobić trzeci próg podatkowy - mówi minister Kowalczyk. Ale jak zaznacza, "na pewno nie będzie to więcej niż 2 proc.".

Co z weekendami?

Jak wskazuje minister, szczególną dyskusję wzbudzało również opodatkowanie weekendowe.

- Najwięcej uwag było dotyczących tego, że w stawce weekendowej nie ma progów, tylko jest jednolita stawka - mówi. Druga uwaga dotyczyła czasu obowiązywania. Wielu wskazywało bowiem, że opodatkowanie weekendowe powinno obowiązywać tylko w niedzielę.

- Tutaj też będą rozważane różne warianty - mówi polityk PiS.

Unijne zastrzeżenia

Gość TVN24 Biznes i Świat przyznał, że są pewne obawy o krytykę ze strony unijnych instytucji w związku z wprowadzeniem nowego podatku. - Podatek sektorowy nie ma zakazu. Jest problem w tym żeby był jednakowo traktowany - mówi minister.

Jego zdaniem, "największa dyskusja trwa na temat progresji". - Jeżeli on nie będzie dyskryminujący, to sądzę, że problemów nie powinno być - prognozuje minister Kowalczyk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane