• rozwiń

Temat: PiS

Dziura budżetowa rozrasta się. Kowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł

Kowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł  Odtwórz: Kowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Kowalczyk: nowelizacja budżetu spowodowana jest bardzo złym stanem spływu podatków | Video: Kowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł

Nowelizacja tegorocznego budżetu zakłada, że deficyt wzrośnie o 5-10 miliardów złotych - powiedział Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wcześniej minister finansów informował, że deficyt zwiększy się najprawdopodobniej o 3,8-3,9 miliarda złotych.

Kowalczyk stwierdził w czasie konferencji prasowej, że nowelizacja budżetu spowodowana jest „bardzo złym stanem spływu podatków”.

Niezbędna zmiana

- Szczególnie podatku VAT, gdzie na 13 mld zł szacowany jest brak spływu tego podatku. Widać bardzo wyraźnie, że tych 13 mld nie da się zaoszczędzić i wyciąć w wydatkach, stąd niezbędna jest nowelizacja. Pozwoli ona dokonywać wydatków, które są niezbędne. Oczywiście wprowadzone będą pewne oszczędności, ale i tak niezbędna będzie korekta deficytu na rok 2015 - mówił Kowalczyk.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zapowiedział również, że w środę odbędzie się konferencja premier i ministra finansów na temat nowelizacji ustawy budżetowej.

- Deficyt będzie precyzyjnie określony, ale będzie to kwota rzędu 5-10 miliardów złotych, w tym przedziale - powiedział na konferencji prasowej Kowalczyk.

Miliardy z VAT

Kowalczyk stwierdził również, że rząd liczy, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w przyszłym roku budżet zyska dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych.

Jak powiedział, VAT jest w Polsce "bardzo mocno wyłudzany". - Pokazuje to też realizacja tego podatku w tym roku. (Są) szacunki, że wyłudzanych jest nawet 50 mld zł. Liczymy, że w przyszłym roku może dzięki uszczelnieniu systemu uda się pozyskać nawet kilkanaście mld zł. Zdajemy sobie sprawę z tego, że całej kwoty, ponad 50 mld zł, w jednym roku uszczelnić się nie da - powiedział.

Dodał, że rząd nie przewiduje wyższych stawek akcyzy. - Przypomnę, dwa lata temu rząd PO podniósł wyraźnie akcyzę, a przychody z akcyzy spadły. Podnoszenie akcyzy jest bardzo nierozsądnym rozwiązaniem, bo wtedy to przyspiesza przemyt, ale również przyspiesza nielegalna produkcja i szara strefa - powiedział.

Nowelizacja

Ministerstwo Finansów zapowiedziało w piątek, że rząd przygotuje w trybie pilnym nowelizację budżetu na 2015 rok, która "zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wscib_ski
Ciekawi mnie ile zlotowek zaplacimy za dolara, euro i SF po roku rzadow PIS? Czy z rozdanych 500 zl, po wzroscie inflacji ktos bedzie mial z tego jakas korzysc?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
takitam_pl
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane