• rozwiń

"Koszty życia w Polsce są wysokie". A liczba rachunków rośnie

"Koszty życia w Polsce są wysokie". A liczba rachunków rośnie
Foto: shutterstock.com Foto: złotówki pieniądze złoty sto złotych 100

Statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc 8 różnych rachunków wartych łącznie 920 zł. Najwięcej - 1171 zł wydają na ten cel czterdziestolatkowie, z kolei osoby po 60. roku życia 710 zł - wynika z badania TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów.

Z badania przeprowadzonego w styczniu oraz w marcu 2015 r. na reprezentatywnej grupie Polaków wynika, że lista i kwota comiesięcznych opłat polskiej rodziny w dużej mierze zależy od poziomu zarobków, wykształcenia oraz wieku.

"Liczba rachunków zamiast maleć rośnie"

Najwięcej, bo 1313 zł wydają osoby, których miesięczny dochód gospodarstwa domowego przekracza 4 tys. zł. Natomiast w przypadku gospodarstw domowych o dochodzie nieprzekraczającym 1500 zł jest to 599 zł.

Autorzy badania wskazują też, że kwota comiesięcznych opłat osób z wyższym wykształceniem wynosi 1274 zł, czyli o ponad 500 zł więcej niż osób z wykształceniem zawodowym (740 zł). Najmniej na rachunki wydają jednoosobowe gospodarstwa domowe, jednak w przeliczeniu na osobę ich koszty życia są najwyższe i wynoszą 808 zł. - Dwie osoby płacą za swoje rachunki już 971 zł, czyli 485 zł na osobę. Z kolei czteroosobowa rodzina miesięcznie ponosi koszt 1022 zł (255,5 zł na osobę) - czytamy w podsumowaniu badania.

- Koszty życia w Polsce są wysokie, a liczba rachunków zamiast maleć rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy nie mieli takich zobowiązań jak rachunek za internet, czy telefon komórkowy, a dziś dostęp do sieci jest wręcz koniecznością. Rosną comiesięczne zobowiązania i wiele z nich trafia do Krajowego Rejestru Długów – stwierdził prezes KRD Adam Łącki.

Zadłużanie

Z badania wynika bowiem, że 46 proc. Polaków zdarza się nie regulować w terminie swoich zobowiązań: 4 proc. deklarowało, że to częsta sytuacja, 18 proc., że dzieje się tak tylko od czasu do czasu, a 24 proc., że sporadycznie. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że Polacy nie płacą swoich rachunków na czas m.in. z powodu choroby (19 proc.), braku pracy (19 proc.), przejściowych problemów finansowych (18 proc.), nieprzewidzianych wydatków na inne rzeczy (12 proc.), czy przez zgubienie rachunku (12 proc.). Nikt jednak nie przyznawał się do celowego niepłacenia rachunków.

- Nawet, jeśli anonimowo odpowiadamy na pytanie dlaczego nie płacimy, mamy tendencję do wybielania się, szukamy jakiś obiektywnych przyczyn, które usprawiedliwiałyby naruszanie ogólnie obowiązujących norm. Nikt nie deklaruje, że celowo nie płaci swoich zobowiązań, choć w wielu przypadkach tak po prostu jest - wskazał Łącki.

Dodał, że aktualnie w bazie dłużników jest 5,1 mln nieopłaconych zobowiązań konsumentów na łączną kwotę 17,5 mld zł. Średnia wartość jednego niezapłaconego zobowiązania wynosi 3435 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gordian Knot
Powiem za Panem Prezydentem, "jest taki smerf. Smerf Maruda"... ;))) Przecież nasz kraj to zielona wyspa, kraina miodem i mlekiem.. . :) Czy nikt tego nie widzi?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
monika_meksula
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
celek20
Bo w europie podaje się najniższą stawkę "netto" a u nas średnią krajową bo ładniej wygląda (szkoda że w tym są pensje wszystkich tłustych misiów zarabiających nawet po kilkaset tysięcy złotych))
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
banderland
niemożliwe! Przecież w Polsce jest super! Komuś żyje się żle? U nas wszystko mlekiem i miodem płynące i wszyscy zadowoleni, jak za komuny!
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane