• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Zmiana czasu na zimowy. "Mam nadzieję, że po raz ostatni"

Kosiniak-Kamysz o zmianie czasu z letniego na zimowy Odtwórz: Kosiniak-Kamysz o zmianie czasu z letniego na zimowy
Kosiniak-Kamysz o zmianie czasu z letniego na zimowy "Źródło: tvn24"

- Mam nadzieję, że skończymy z czasem zimowym w Polsce - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego ma nadzieję, że zbliżająca zmiana zegarków będzie przedostatnią. - Ona jest niedobra ze względu na zdrowie, warunki społeczne i nie przynosi już efektów ekonomicznych - wyliczał.

Przypomnijmy, że w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00.

Projekt PSL

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza ta zmiana jest jednak niepotrzebna. - Ona jest niedobra ze względu na zdrowie, warunki społeczne i nie przynosi już efektów ekonomicznych - wyliczał. - Nasz organizm jest precyzyjnie działającym mechanizmem, każde nawet najmniejsze rozregulowanie powoduje, że musi się dostosowywać do tego, co następuje - dodał szef Ludowców.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że to przedostatnie przestawianie zegarków w Polsce. Do czasu letniego wrócimy 25 marca 2018 roku. I zdaniem gościa TVN24, "trzeba zachować czas letni na dłużej".

Przypomnijmy, że na początku października sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada, że czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej będzie czas letni środkowoeuropejski. Dokument przez całą izbę może być procedowany na posiedzeniu w listopadzie.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, dyskusja o zmianie czasu wykracza także poza nasz kraj. - Mamy kolejny element dyskusji o czasie, nie tylko w Polsce, ale i w Europie - wskazywał gość "Wstajesz i wiesz". Jak dodawał, "80 procent europarlamentarzystów ze wszystkich opcji popiera zachowanie czasu letniego".

- Europoseł Andrzej Grzyb mocno się w to zaangażował, zebrał wszystkie opcje od chadeków przez socjalistów, liberałów również. Zjednoczeni pokazali, że ta zmiana jest bezsensowna - podkreśla.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Zmiana czasu

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
awa953
Może jednak życie w Polsce normalnieje?
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Joda1n
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane